Nowa choroba pocovidowa u dzieci. Lekarze apelują!

Lekarze apelują, aby zwrócić szczególną uwagę na zespół PIMS-TS, który może wystąpić u dziecka po przejściu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Chorobie towarzyszą poważne stany zapalne na ciele. 

Fot. Shutterstock

Na początku listopada zamknięto szkoły, dzięki czemu ograniczono transmisję wirusa SARS-CoV-2 u najmłodszych. Dzieci często zakażenie przechodziły bezobjawowo, przynosiły wirusa do domu i rozprzestrzeniały go dalej. Jednak lekarze wciąż apelują żeby zwrócić szczególną uwagę na chorobę pocovidową, która występuje u dzieci po przejściu zakażenia. Często rodzice nie zdają sobie z niej nawet sprawy, właśnie w przypadku kiedy ich dziecko nie ma objawów COVID-19.

O chorobie PIMS-TS można było usłyszeć już na początku pandemii na całym świecie. Jakiś czas temu jednak dotarła również do Polski i choruje na nią około 70% dzieci po zakażeniu COVID-19. Jak ją rozpoznać? Lekarze podpowiadają na co szczególnie należy zwrócić uwagę. Journal of the American Medical Association opublikował całą listę objawów związanych z PIMS-TS. Do najważniejszych należą poważne stany zapalne na całym ciele. Wtedy ważna jest szybka pomoc lekarza. Układ odpornościowy dziecka podczas zakażenia walczył z infekcją, jednak nie zawsze mu to się udawało. Czasami jest tak, że przechodzi on na nadbieg i zaczyna atakować sam całe ciało. Lekarze zaznaczają, że w ciężkich przypadkach choroby PIMS-TS zapalenie może rozprzestrzenić się na naczynia krwionośne, a to powoduje uszkodzenie tkanek, niewydolność narządów i może skończyć się tragicznie. Dlatego tak ważna jest szybka interwencja.

Inne objawy choroby to wysypka, bóle brzucha, biegunka czy wymioty. Dzieci zmagające się z PIMS-TS mają też temperaturę i objawy podobne do choroby Kawasaki. Choroba występująca po zakażeniu COVID-19 zwykle dotyczy starsze dzieci i nastolatki.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c