Nowa metoda oszustwa. Uważajcie!

Złodzieje nie próżnują, a nowych pomysłów wciąż im nie brakuje. Nową metodę oszustwa opublikował portal Money.pl, który opisał sytuację mężczyzny, na którego dane stworzono fałszywy dług i sprzedano go do firmy windykacyjnej. 

Fot. Pixabay

Jak przekazał portalowy Money pan Michał, informatyk z Warszawy, padł on ofiarą całkowicie nowego triku oszustów. W czerwcu zadzwoniła do niego firma windykacyjne Armada, która domagała się spłaty kredytu w wysokości 3 tysięcy. Jak twierdził mężczyzna- nigdy takiego kredytu nie brał.

Telefon nie przestawał dzwonić, jednego dnia firma dzwoniła do niego 84 razy. Jak teraz tłumaczy, chodziło w tym wszystkim o to żeby się wystraszył i zapłacił. Dodatkowo rozmowy nie były zbyt miłe. W słuchawce usłyszał, że jeśli się nie dogada to zostanie złożona mu wizyta w domu lub w pracy, ale również zostanie to zgłoszone do komornika i na policję.

Mimo to, mężczyzna oddał sprawę do prawnika. Okazało się, że dług krąży pomiędzy firmami windykacyjnymi. A to wszystko po to, aby firmy miały zysk kiedy oddadzą dług lub sprzedadzą innemu przedsiębiorstwu. Poza tym jeśli nazwisko dłużnika trafi do BIK, na giełdę długów lub BIG, może to być potraktowane jako dowód przez sąd elektroniczny, który na tej podstawie wystawi nakaz zapłaty. Tym bardziej, że e-sąd nie analizuje dokumentów przed wydaniem decyzji.

„Do dziś nie wiem, co to była za firma. Przypuszczam, że pobrała moje dane z rejestru CEiDG i na tej podstawie sfałszowała dokumenty dotyczące pożyczki i sprzedała je do firmy windykacyjnej. Gdy sprawa trafiła do tradycyjnego sądu, to okazało się, że „dowodem” przeciwko mnie nie jest umowa kredytu, ale dokumenty wewnętrzne firmy, czyli to, co firma wydrukowała dla swoich potrzeb. Przypuszczam, że dla referendarza w e-sądzie to by wystarczyło, aby wystawić nakaz zapłaty.”

-mówi w rozmowie z Money.

Ostatecznie Sąd Rejonowy w Warszawie nie uznał pana Michała winnego i nie musi nikomu zwracać pieniędzy.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c