Nowa mutacja COVID-19 w Europie. Co o niej wiadomo?

Pod koniec marca Indie poinformowały o odkryciu nowej odmiany koronawirusa. Dwa tygodnie później wariant ten pojawił się już w kilku miejscach w Europie. Co wiadomo o mutacji indyjskiej? Czy jest równie groźna co pozostałe odmiany wirusa SARS-CoV-2?

Fot. Shutterstock

24 marca władze Indii poinformowały o pojawieniu się nowego wariantu koronawirusa B.1.617. Wzbudziło to niepokój całego świata, tym bardziej, że już kilkanaście dni później odmiana indyjska była wykrywalna w kilku miejscach w Europie. Również w Wielkiej Brytanii potwierdzono 15 kwietnia aż 77 przypadków zakażeń nowym wariantem COVID-19.

Wariant B.1.617 ma dwie mutacje- E484Q i L452R. Obie występują osobno w innych odmianach COVID-19, jednak po raz pierwszy zauważono je razem. To mocno zaniepokoiło naukowców. Czy to oznacza, że ta odmiana jest jeszcze bardziej niebezpieczna? Wciąż trwają badania na ten temat. Naukowcy sprawdzają czy wirus ten jest bardziej zakaźny lub mniej podany na szczepionki. Wyniki badań powinny być wkrótce opublikowane.

Jak jednak informuje jeden z portali z Indii, doniesienia tamtejszych lekarzy sugerują, że nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej, jest bardziej zaraźliwy, ale nie powoduje dramatycznie większej liczby hospitalizacji. Często zdarza się tak, że zakażeni przechodzą chorobę bezobjawowo.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c