Nowa mutacja koronawirusa łatwiej zakaża dzieci? Tak wynika z najnowszych danych!

Brytyjscy naukowcy uważają, że nowy szczep COVID-19 ma większe zdolności do zakażania dzieci. Jak tłumaczą, nie ustalono jeszcze żadnego związku przyczynowego na ten temat, ale można to zauważyć w danych.

Fot. Shutterstock

Nowy szczep koronawirusa, odkryty w Wielkiej Brytanii ma już swoją nazwę. Jak wynika z pierwszych analiz brytyjskich naukowców, wirusem VUI/2020/12/01 częściej zakażają się najmłodsi. Póki co nie ma żadnego związku przyczynowego, jednak bardzo łatwo zauważyć to w danych dotyczących zakażeń nową odmianą koronawirusa. Dlatego dzieci muszą zachować teraz szczególną ostrożność.

„Nie mówimy, że jest to wirus specjalnie atakujący dzieci. Wiemy, że SARS-CoV-2 nie był tak skuteczny w zakażaniu dzieci, jak dorosłych i istnieje wiele hipotez na ten temat. I znowu, jeśli nowemu szczepowi łatwiej jest znaleźć komórkę wejściową, to sprawia, że szanse na zakażenie jest bardziej wyrównane w różnych grupach wiekowych.”

-tłumaczy jedna z autorek analiz, prof. Wendy Barclay podczas sesji Q&A rządowej grupy doradczej ds. nowych i pojawiających się zagrożeń wirusami układu oddechowego. Wiadomo również, że wirus ten znacznie szybciej się rozprzestrzenia, ale póki co nie wydaje się być tak groźny jak jego oryginalna wersja.

W Wielkiej Brytanii jest już kilka tysięcy przypadków zakażeń nowym wirusem. W związku z tym WHO wydało zalecenia dla krajów Unii Europejskiej, aby pojawiły się dodatkowe obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się VUI-202012/01. Wiele państw wstrzymało loty z i do Zjednoczonego Królestwa. Wśród nich jest między innymi Polska, która od północy zakazała przylotów z Wielkiej Brytanii.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c