Nowa odmiana COVID-19! Naukowcy zaniepokojeni: „Szczep może stanowić poważny problem”

Zidentyfikowany zupełnie nowy wariant wirusa SARS-CoV-2. Do okrycia doszło w Botswanie, ale wiadomo, że zdołał już przedostać się RPA i Hongkongu. Naukowcy są mocno zaniepokojeni. Uważają, że szczep może stanowić poważny problem. 

Fot. Shutterstock

Jak informuje australijski portal news.com.au, w  Botswanie 11 listopada 2021 zidentyfikowano nowy wariant koronawirusa. Zaledwie kilka dni później został także odkryty u mężczyzny, który 13 listopada wrócił z Afryki Południowej do Hongkongu.

B.1.1529, który prawdopodobnie zostanie nazwany szczepem Nu, bardzo niepokoi naukowców, którzy uważają, że ze względu na ogromną liczbę kolców wirusa może stanowić duży problem. Wszystko dlatego, że może omijać większość znanych przeciwciał monoklonalnych, co oznacza „potencjał wirusa do wywoływania nowych epidemii na całym świecie, dzięki wymykaniu się mechanizmom obronnym organizmu”.

Eksperci dodają, że na tę chwilę trudno jednak przewidzieć, na ile ta odmiana COVID-19 będzie zdolna do transmisji. Niewykluczone, że w rzeczywistości okaże się dużo mniejszym zagrożeniem, niemniej należy go kontrolować z wyjątkową uwagą. Szczególnie, że wiele państw właśnie otwiera swoje granice dla podróżujących.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c