Nowa rządowa aplikacja, która śledzi gdzie jesteś. Bez niej możesz nie wejść do galerii handlowej

Stało się to, o czym informowaliśmy już jakiś czas temu. Powstała rządowa aplikacja, która ma za zadanie ułatwić walkę z pandemią. Dzięki niej można zwiększyć limit osób w galeriach. Krótko mówiąc, jeżeli jej nie zainstalujecie, możecie stać nawet kilka godzin, bo pierwszeństwo będą mieli wszyscy Ci, którzy aplikacje mają.

Fot. Shutterstock

Aplikacje opracowało Ministerstwo Cyfryzacji. ProteGO Safe zadaje pytania za pomocą których może wstępnie zdiagnozować stan zdrowia. Następnie aplikacja ma śledzić, gdzie się znajdujesz i za pomocą bluetooth ostrzegać jeżeli znajdziesz się w otoczeniu osoby wykazującej objawy.

Użytkownicy w razie braku miejsc w sklepie czy galerii handlowej będą mogli wejść wcześniej niż ci, którzy aplikacji nie mają. Specjalny czujnik przy wejściu ma sprawdzić czy aplikacja działa. Jeżeli tak, możesz wejść wcześniej.

Jak zapewnia ministerstwo dane będą zupełnie anonimowe, zakodowane, a po dwóch tygodniach usuwane z bazy.

Portal Niebezpiecznik.pl zwraca jednak uwagę, że żadna aplikacja posiadająca bluetooth nie działa stabilnie w tle. Aby zadziałała prawidłowo musi być uruchomiona cały czas i użytkownik musiałby trzymać telefon z uruchomioną apką w ręku. Poza tym tego typu programy budzą wątpliwości co do ich zabezpieczeń. Aplikacja ma działać w systemie scentralizowanym. Osoby mające dostęp do infrastruktury programu, bez problemu mogą deanonimizować dane użytkowników i namierzać gdzie są. To problem nie tylko tej konkretnej aplikacji, ale wszystkich, które nie działają w systemie zdecentralizowanym.

Problem mogą mieć też użytkownicy Apple’a. Aplikacja działa tylko na Androidzie.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]