Nowa ustawa weszła w życie! Emerytura po 15 latach

Od 1 stycznia 2024 roku obowiązują zmienione zasady przyznawania emerytur pomostowych. Nowe przepisy sprawiają, że to świadczenie stało się dostępne dla znacznie szerszego grona osób. Kto może skorzystać z wcześniejszego odpoczynku po przepracowaniu zaledwie 15 lat?

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Ustawę podpisał w zeszłym roku Prezydent Andrzej Duda. Weszła w życie z dniem 1 stycznia 2024 roku.

Znowelizowana niedawno ustawa o emeryturach pomostowych likwiduje kryterium daty urodzenia przy ubieganiu się o to świadczenie. Do tej pory prawo do niego mieli jedynie ci, którzy rozpoczęli pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia przed 1999 rokiem. Teraz wnioskować będą mogły także młodsze roczniki.

Co ważne, nadal konieczne jest udokumentowanie 15-letniego stażu pracy w tak zwanych warunkach specjalnych. Są to na przykład zajęcia pod ziemią, przy wytapianiu metali czy w kontakcie ze szkodliwymi substancjami chemicznymi. Pełna lista jest dostępna w ustawie.

Ponadto, tak jak do tej pory, obowiązują progi wiekowe. Emeryturę pomostową otrzymają więc tylko ci, którzy mają co najmniej 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni). W efekcie nowych regulacji, nawet 5-letni wcześniejszy odpoczynek od pracy stanie się realny dla wielu Polaków.

Eksperci ZUS szacują, że już w 2024 roku aż 7,3 tysiąca osób może przejść na emeryturę pomostową dzięki zmianom wprowadzonym 1 stycznia. W kolejnych latach ta liczba ma sukcesywnie rosnąć. Dla wielu ciężko pracujących Polaków to z pewnością dobra informacja.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl