Nowatorska metoda leczenia złośliwego guza gałki ocznej w Centrum Zdrowia Dziecka.

Fot. www.ocularpro.com

Fot. www.ocularpro.com

Głośno zrobiło się ostatnio w internecie po opisaniu problemu siatkówczaka u dzieci. Jak się okazało złosliwy nowotwór oka nie jest u najmłodszych rzadkością. Do tej pory jedyną szansą na przezycie było usunięcie gałki ocznej. Teraz, w Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie przeprowadzono zabięg dotętnicznego podania chemioterapeutyku. Dzięki temu mały pacjent może wyleczyć się zachowując wzrok. Pierwszą pacjentką była dwuletnia Ewa.

Rodzice dziewczynki przyznają, że nie wahali się nawet przez chwilę. Była to jedyna metoda, która daje szansę na zachowanie oka. Wydaje się, ze podanie chemii do zyły to prosta sprawa. Tak jednak nie jest. Podanie chemioterapeutyku odbywa się poprzez tetnice udową, która jest bezpośrednio połączona z tętnicą oczną. Ta z kolei jest wąska, niewielka i stanowi odgałęzienie tętnic mózgowych. To pierwszy tegotypu zabieg w Polsce. Wcześniej stosowano go m.in. w USA.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.