Nowe prawo. ZUS może wystąpić o zwrot nienależnego świadczenia

Od 18 września obowiązuje w Polsce nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Od teraz ZUS może wystąpić o zwrot nienależnego świadczenia wraz z odsetkami.

Fot. Pixabay

Pojawił się nowy zapis w rządowej nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Jak się okazuje, od teraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie mógł chcieć odsetek od nienależnie pobranych świadczeń. Co istotne, nie od momentu wydania decyzji, a od momentu rozpoczęcia pobierania pieniędzy.

Oznacza to, że organ może domagać się zwrotu pieniędzy nawet sprzed kilku lat wstecz, jeśli uzna, że pojawiły się okoliczności ustalenia braku lub wygaśnięcia prawa do świadczenia. Osoby którym ZUS zabierze w taki sposób pieniądze będą więc musiały liczyć się z koniecznością oddania sumy powiększonej o pokaźne odsetki. Nowelizacja wzbudza jednak niemałe kontrowersje.

„Gdyby jeszcze ten przepis był adresowany do osób, które świadomie i z premedytacją oszukują i wyłudzają świadczenia, to bym to zrozumiał, ale on uderzy w zwykłych obywateli, w przedsiębiorców. Przecież osoba, której ZUS przyzna np. rentę albo wcześniejszą emeryturę ma prawo oczekiwać, że spełniła wymagania, by ją otrzymać.”

-mówi w rozmowie z Prawo.pl Przemysław Hinc, doradca podatkowy z kancelarii PJH Doradztwo Gospodarcze.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że sytuacja finansowa ZUS, pomimo pandemii jest relatywne dobra, a ciągłość wypłaty świadczeń nie jest zagrożona. Deficyt w funduszach jest jednak strukturalny, ponieważ do ZUS wpływa mniej pieniędzy ze składek, niż jest wypłacane beneficjentom.

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]