Nowe przepisy! Będą ogromne kontrole skarbowe. Rząd zajrzy do portfela wielu Polakom
Projekt ustawy dotyczący cyfrowych platform sprzedażowych, które będą zobowiązane do informowania urzędu skarbowego o transakcjach przeprowadzanych przez sprzedawców w internecie, został zaakceptowany przez rząd. Urzędy Skarbowe dostaną dane części sprzedających.
Cyfrowy nadzór nad transakcjami
Ustawa ta jest odpowiedzią na europejską dyrektywę DAC-7, która ma na celu usprawnienie monitorowania i raportowania aktywności ekonomicznej w sieci, a także wzmocnienie systemu podatkowego poprzez zapewnienie właściwego opodatkowania transakcji internetowych. Według nowych regulacji, serwisy zajmujące się handlem online takie jak OLX, Allegro, Booking, czy Vinted, będą musiały systematycznie informować urząd skarbowy o działalności sprzedawców korzystających z ich platform. Próg aktywności, który uruchomi obowiązek raportowania, to 30 transakcji w ciągu roku lub przekroczenie kwoty 2 tysięcy euro – niezależnie od liczby przeprowadzonych transakcji.
Założeniem dyrektywy DAC-7 jest nie tylko ujednolicenie procesu raportowania na poziomie Unii Europejskiej, ale również zapewnienie, że sprzedawcy internetowi, przekraczający ustalone limity, będą odprowadzać należne podatki. Raport sprzedających, którzy przekroczą limit zostanie bowiem przesłany do Urzędu Skarbowego. Ten porówna listę sprzedających z zarejestrowanymi podmiotami. Jeżeli okaże się, że sprzedający nie odprowadza podatków ze sprzedaży w sieci, może mieć poważne problemy.
Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Chociaż początkowo implementacja dyrektywy w Polsce miała nastąpić z początkiem 2023 roku, ostatecznie wejście w życie nowelizacji ustawy zostało przesunięte. Zgodnie z najnowszymi informacjami podanymi przez Rzeczpospolitą, obowiązek raportowania dla platform cyfrowych zacznie obowiązywać od 1 lipca 2024 roku. Niemniej jednak, ważne jest podkreślenie, że dane dotyczące aktywności sprzedawców internetowych od początku 2023 roku również zostaną uwzględnione w raportach. Niektóre platformy już uruchomiły raportowanie, gdyż ich siedziby znajdują się w krajach, gdzie raportowanie już obowiązuje.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.