Nowe święto państwowe 27 grudnia? Będzie dodatkowy dzień wolny?

Z inicjatywą utworzenia nowego święta państwowego wyszły wielkopolskie stowarzyszenia zajmujące się upowszechnieniem historii. Po uzyskaniu dużej liczby deklaracji, apel w tej sprawie zostanie przekazany rządowi.

Fot. Pixabay

Święto państwowe 27 grudnia miałoby upamiętniać Powstanie Wielkopolskie, jedyne udane powstanie w Polsce. Dzięki niemu Polska odzyskała niektóre ziemie będące pod zaborami pruskimi. Powstańcy zapłacili za wyzwolenie wysoką cenę. Po ataku III Rzeszy na Polskę wielu z nich zostało schwytanych i przeprowadzano na nich publiczne egzekucje.

„Jako dumni potomkowie Powstańców Wielkopolskich, tych pokoleń naszych braci i sióstr, którzy ponad 100 lat temu bohatersko upomnieli się o powrót na mapę Europy i świata wymazanej przez mocarstwa zaborcze Ojczyzny, zwracamy się z apelem o ustanowienie dnia 27 grudnia świętem państwowym, świętem wszystkich Polaków” – napisali pomysłodawcy akcji.

Inicjatorami są Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 oraz Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski.

Oficjalnie nikt nie wypowiedział się jeszcze w tej kwestii. 27 grudnia jest to dzień po drugim dniu Świąt Bożego Narodzenia. Być może więc dzień ten byłby dniem wolnym.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c