Nowy system kaucyjny może zamienić zakupy w piekło! Czy jesteś gotowy na rewolucję w 2025 roku?
Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji (POHiD) ostrzega przed potencjalnymi negatywnymi skutkami planowanego na 1 stycznia 2025 roku wdrożenia systemu kaucyjnego. Według organizacji, brak wystarczającego czasu na przygotowanie do nowych przepisów może prowadzić do znacznego zamieszania oraz dezorientacji wśród konsumentów.
Nowy system, wymagający od sklepów pobierania kaucji za produkty z odpowiednim oznaczeniem, w obecnym kształcie wprowadza nieproporcjonalne i niesprawiedliwe wymagania, które mogą zdezorganizować działalność handlową i wprowadzić konsumentów w stan niepewności co do zasad zwrotu opakowań.
Przygotowania do wprowadzenia systemu kaucyjnego, zgodnie ze stanowiskiem POHiD, są obarczone ryzykiem znacznych komplikacji logistycznych i administracyjnych. Sklepy, szczególnie te o powierzchni przekraczającej 200 metrów kwadratowych, będą musiały nie tylko dostosować swoje systemy sprzedaży do nowych wymogów, ale także zmagają się z potencjalnym wzrostem kosztów operacyjnych. To wszystko przy bardzo niskich marżach i rosnących cenach, co może negatywnie wpłynąć na stabilność finansową handlu detalicznego oraz zwiększyć obciążenia dla konsumentów, którzy już i tak borykają się z efektami inflacji.
W odpowiedzi na te wyzwania, POHiD apeluje o przesunięcie terminu wprowadzenia systemu kaucyjnego na 1 stycznia 2026 roku. Taki krok pozwoliłby na dogłębną analizę potencjalnych problemów i opracowanie bardziej zrównoważonych i sprawiedliwych rozwiązań, które nie obciążałyby nadmiernie ani przedsiębiorców, ani konsumentów.
Znaczne kary za nieprzestrzeganie nowych regulacji, sięgające nawet 500 tys. zł, stanowią dodatkową motywację dla branży do poszukiwania kompromisu i bardziej przemyślanego podejścia do kwestii recyklingu i ochrony środowiska.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.