Nowy trend na rynku pracy. Wszyscy pracownicy chcą tylko tego benefitu

Coraz więcej polskich firm decyduje się na przyznawanie pracownikom dodatkowych dni urlopu, przekraczających wymagane przez kodeks pracy minimum. W niektórych organizacjach pojawiły się nawet rozwiązania umożliwiające pracownikom korzystanie z nielimitowanego urlopu wypoczynkowego, w ramach którego średnia liczba dni wolnych wynosi około 35 rocznie.

Fot. Warszawa w Pigułce

Ewolucja podejścia do urlopów

Obecnie przepisy kodeksu pracy w Polsce gwarantują 20 dni urlopu dla pracowników z krótszym niż 10-letnim stażem i 26 dni dla osób pracujących dłużej. Jednak wraz ze zmieniającym się rynkiem pracy, pracodawcy coraz częściej wprowadzają dodatkowe dni wolne jako sposób na wyróżnienie się na tle konkurencji. Eksperci zauważają, że taka oferta jest atrakcyjna nie tylko dla obecnych pracowników, ale także dla nowych kandydatów.

„Dodatkowe dni urlopu pozwalają firmom przyciągnąć oraz zatrzymać utalentowanych pracowników” – wyjaśniają specjaliści ds. rynku pracy. Kilka przedsiębiorstw poszło o krok dalej, proponując system nielimitowanego urlopu. Taka polityka ma na celu zapewnienie większej elastyczności i komfortu, co może przyczynić się do poprawy ogólnego zadowolenia z pracy.

Wzrost popularności elastyczności

Raport No Fluff Jobs wskazuje, że aż 60% polskich pracowników wyraziło zainteresowanie elastycznym systemem urlopowym. Kolejne 33% ankietowanych jest wobec tego rozwiązania neutralne, natomiast tylko 6% nie popiera idei nielimitowanego urlopu. Co ciekawe, również pracodawcy zaczynają widzieć potencjalne korzyści wynikające z takiego podejścia – 37% z nich popiera ideę nielimitowanego urlopu, a 39% ma do niej neutralny stosunek. Jedynie 23% pracodawców uznaje ten pomysł za niekorzystny.

Pionierzy wprowadzający nielimitowane urlopy

Kilka firm działających na polskim rynku zdecydowało się już wdrożyć elastyczne rozwiązania urlopowe. Przykłady takich organizacji to SYZYGY, Spicy Mobile, Traffit oraz Bitpanda. Z doświadczeń tych firm wynika, że pracownicy wykorzystują średnio 35 dni wolnego rocznie. Sugeruje to, że podchodzą do możliwości nieograniczonego urlopu odpowiedzialnie.

Według ekspertów pracownicy, którzy mogą korzystać z nielimitowanego urlopu, nie nadużywają tego przywileju. Wręcz przeciwnie. Są bardziej zmotywowani, mają lepszą równowagę między życiem zawodowym a prywatnym i efektywniej zarządzają czasem wolnym.

Nowy trend na rynku pracy

Rosnące zainteresowanie rozszerzonymi pakietami urlopowymi wskazuje na rosnącą świadomość znaczenia work-life balance. Można to dostrzec zarówno po stronie pracowników, jak i pracodawców. Eksperci prognozują, że w nadchodzących latach coraz więcej firm w Polsce może zdecydować się na wprowadzenie elastycznych zasad dotyczących urlopów. Dodatkowe dni wolne stanowią odpowiedź na zmieniające się oczekiwania pracowników. Są atrakcyjnym benefitem w warunkach konkurencyjnego rynku pracy.

Dostosowanie się do tych trendów może stanowić ważny element strategii employer brandingowej. Przyciągnie to utalentowanych kandydatów oraz pobudzi zaangażowanie obecnych pracowników. Pracodawcy, którzy oferują większą swobodę w zarządzaniu czasem wolnym, są postrzegani jako bardziej nowocześni i dbający o swoich pracowników.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl