Nowy wariant COVID-19 z RPA dociera do kolejnych krajów!

Po raz pierwszy nowy wariant wirusa został wykryty w Południowej Afryce. W ostatnich tygodniach rozprzestrzenił się dalej. Dotarł również do Europy, ostatnio zauważono go m.in. w Norwegii. Jest szczególnie groźny ze względu na wysoką zaraźliwość. 

Fot. Shutterstock

Nowy szczep COVID-19 pochodzący z RPA nazywany jest 501.V2. Po raz pierwszy zgłoszony został przez krajowy departament zdrowia 18 grudnia 2020 roku. W ciągu zaledwie kilku tygodni zdążył się on rozprzestrzenić po świecie, zauważono go między innymi w Norwegii, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii czy Korei Południowej.

Póki co naukowcy nie wiedzą za wiele na temat najnowszej odmiany koronawirusa. Wiadomo natomiast, że jest on znacznie bardziej groźny i zaraźliwy. Dlatego, aby uchronić świat przed rozprzestrzenieniem się nowego wirusa, należy wprowadzić dodatkowe obostrzenia i surowsze środki ostrożności. Jak wynika z analiz, ten wariant częściej dotyka osoby młode, bez dodatkowych dolegliwości., powodując znacznie gorsze przechodzenie choroby. To zupełnie inaczej niż w przypadku dotychczas znanych nam odmian COVID-19.

Eksperci obawiają się, że ta odmiana wirusa SARS-CoV-2 może spowodować znacznie gorsze skutki niż np. szczep z Wielkiej Brytanii. Władze również przestrzegają przed realnym zagrożeniem jakie ze sobą niesie nowy wirus. Szczególnie, że jak wynika z badań, nie wiadomo czy w tym przypadku zwykła szczepionka na koronawirusa będzie skuteczna. W najgorszym przypadku trzeba będzie przeprojektować ją tak, aby lepiej dostosowała się do nowego szczepu COVID-19 i skutecznie chroniła przed zakażeniem.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c