Nowy wariant może być odporny na szczepionki. „Mu” jest już w Polsce!

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o pierwszych przypadkach zakażenia nową mutacją koronawirusa w Polsce. Jest to odmiana kolumbijska, zwana wariantem Mu. Pierwsze badania mówią, że może być odporny na szczepionki. 

Fot. Warszawa w Pigułce

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował dziś, że w Polsce stwierdzono pierwsze przypadki zakażenia nową mutacją wirusa SARS-CoV-2 w Polsce. To pochodzący z Kolumbii wariant Mu. Zakażenia zostały wykryte  u 4 osób, pomiędzy 18 a 26 lipca, w województwie pomorskim.

Jak wynika z pierwszych badań, odmiana Mu może atakować organizm podobnie do odmiany Beta, czyli wariantu pochodzącego z RPA. Co bardzo istotne, analizy naukowców mówią także, że Mu może być odporny na szczepionki.  Wojciech Andrusiewicz uspokoił jednak, że w tej chwili nikt nie jest zakażony tą odmianą COVID-19, a wariant ten został już zdominowany przez brytyjski wariant Delta.

Mu po raz pierwszy odkryto w Kolumbii, jednak w ciągu kilku miesięcy rozprzestrzenił się już do kilkudziesięciu krajów, również europejskich. Obecnie odmiana odpowiada za mniej niż 0,1 procent wszystkich zakażeń.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c