Obowiązek edukacyjny, potem progi dochodowe i aktywność zawodowa? Będą zmiany w 800+?

Czy będą zmiany w programie 800 plus? Obecny okres zasiłkowy programu Rodzina 800 plus potrwa do czerwca 2025 roku. Nie oznacza to jednak, że beneficjenci mogą spać spokojnie.

Fot. Obraz zaprojektowany przez Warszawa w Pigułce wygenerowany w DALL·E 3.

Rząd zapewnia, że w budżecie na 2025 rok zarezerwowano imponującą kwotę 62,8 miliarda złotych na wypłaty świadczeń dla każdego dziecka w rodzinie. To dobra wiadomość dla obecnych beneficjentów, którzy mogą liczyć na stabilność finansową w najbliższym czasie.

Zmiany. Beneficjenci się wycofują

Nie wszyscy jednak dostaną 800 plus. Warunkiem otrzymania wsparcia jest spełnienie obowiązku edukacyjnego, czyli zapisanie dziecka do polskiej szkoły. Po wprowadzeniu zmian około 30 tys. potencjalnych beneficjentów wycofało wnioski. Dotyczy to głownie obcokrajowców. Wielu z nich korzysta ze szkół w rodzimym systemie w chmurze. Dochodziło też do nadużyć, kiedy beneficjent mieszkał de facto w innym kraju, a pobierał świadczenie w Polsce. Nowe zmiany mają uszczelnić system.

Przyszłość jest niepewna

Przyszłość programu po czerwcu 2025 roku rysuje się mniej klarownie. Eksperci zwracają uwagę na rosnącą presję ekonomiczną i potrzebę racjonalizacji wydatków publicznych. Nie można wykluczyć, że w kolejnych latach program może ulec modyfikacjom.

Potencjalne zmiany mogłyby obejmować wprowadzenie kryterium dochodowego lub warunków związanych z aktywnością zawodową rodziców. Takie rozwiązania mogłyby oznaczać, że część rodzin, które obecnie korzystają z programu, straciłaby do niego prawo.

Z drugiej strony, pojawiają się głosy o potrzebie waloryzacji świadczenia. Wysoka inflacja w ostatnich latach sprawia, że realna wartość 800 złotych znacząco spadła. Niektórzy ekonomiści sugerują, że aby zachować siłę nabywczą świadczenia, należałoby je podnieść nawet do 900 złotych.

Nowa ustawa na horyzoncie

Swoje zmiany ma niedługo zaproponować Ryszard Petru z Trzeciej Drogi. Ekonomista zwraca uwagę na nierówności społeczne w Polsce. Jego zdaniem bogatsi Polacy nie powinni pobierać świadczenia na dzieci. Najprawdopodobniej jednak projekt nie będzie miał poparcia w Sejmie.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaprzecza, jakoby prowadzone były prace nad zmianami w programie. Jednak wielu obserwatorów uważa, że jest to jedynie kwestia czasu, zwłaszcza w kontekście planów rządu dotyczących redukcji deficytu budżetowego.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl