Obowiązkowe badanie HIV dla kobiet w ciąży niemożliwe w Warszawie? Pigułkowa interwencja

HIV

Badanie HIV jest obowiązkowe, aby urodzić dziecko w szpitalu. Nie tylko w Warszawie, ale ogólnie w całym kraju. Oddział porodowy musi bowiem wiedzieć czy podjąć kroki zapobiegawcze w czasie porodu, aby zarówno dziecko, jak i następne matki nie zaraziły się od pacjentki. Okazuje się jednak, że obowiązkowe nie oznacza bezpłatne. Oto, co napisała jedna z naszych czytelniczek:

„Droga Redakcjo,

Piszę do Was z prośbą o pomoc. Jestem obecnie w 9 tygodniu ciąży. Lekarz prowadzący zlecił mi badanie na HIV, które jest obowiązkowe. Kiedy zwróciłam się do NFZ, za pomocą infolinii z pytaniem, gdzie i kiedy mogę wykonać takie badanie, powiedziano mi, że nie wiadomo czy lekarz, który prowadzi ciążę ma podpisany z nimi kontrakt i to on powinien podać mi adresy placówek. Lekarz natomiast odsyła mnie do NFZ, bo jak twierdzi, nie musi mieć takiego kontraktu – wymagane jest tylko, abym była ubezpieczona. Dzwoniłam do kilku placówek, ale okazało się, że te, które podane są w internecie już od dawna robią to odpłatnie. Czy w ogóle jest możliwe przeprowadzenie takiego badania? Czytam Was od początku i kocham Waszą stronę, tym bardziej byłabym wdzięczna za pomoc (i kochałabym Was jeszcze bardziej 🙂 )!”

Ostatnie zdanie nas rozczuliło więc… zabraliśmy się do pracy. Zarówno Państwowa Inspekcja Sanitarna, jak i placówki na Chmielnej i Nowogrodzkiej, które robiły badania twierdza, że badań bezpłatnych już nie ma, ale nie jest to prawdą. Nie wiadomo czemu, kiedy pierwszy raz zadzwoniliśmy do NFZ, podano nam dokładnie taką sama informacje, jaką usłyszała nasza czytelniczka – lekarz musi mieć podpisany kontrakt z NFZ. Przez dobry dzień dzwonienia odsyłano nas od Annasza do Kajfasza, zjednaj placówki do drugiej z infolinii do infolinii. Sytuacja zmieniła się, kiedy zadzwoniliśmy do NFZ powtórnie i powiedzieliśmy, że jesteśmy z mediów. Okazuje się, że w wykazie NFZ istnieje jedna placówka (na całe województwo mazowieckie), która badania takie wykonuje. To Wojewódzki Szpital Zakaźny, znajdujący się przy ulicy Wolskiej 37.

Mamy już tez odpowiedź od Pani Asi, która badanie wykonywała:

„KOCHAM WAS! Obsługa bardzo miła, wpuścili mnie bez kolejki, zbadał mnie jeszcze internista, który przepisał dodatkowe badania, które mogę u nich zrobić w ramach NFZ. Szpital bardzo, schludny, zadbany i czysty. Chyba polubię Polską Służbę Zdrowia :)”

Cieszymy się, że mogliśmy pomóc 🙂 Pani Asia przysłała nam również zdjęcia, więc zamieściliśmy je w artykule.

 

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.