Odcinkowy pomiar prędkości na S8 zostanie zainstalowany tam, gdzie jest najmniejsza ilość wypadków! Dlaczego?

Dwa systemy odcinkowych pomiarów prędkości będą kontrolować prędkość pojazdów na trasie S8 w Warszawie. CANARD Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego podpisało umowę na dostawę i montaż urządzeń. Koszt inwestycji to blisko 4 mln zł.

Fot. GITD

Urządzenia zostaną zainstalowane na dwóch odcinkach pomiędzy węzłem Łabiszyńska a węzłem Piłsudskiego (Marki) oraz węzłem Konotopa a węzłem Bemowo (ul. Lazurowa). Pomiary będą prowadzone w obu kierunkach na wszystkich nitkach głównego ciągu trasy S8.
Miejsca zostały wytypowane wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad. Wybór lokalizacji poprzedziły kilkukrotne wizje lokalne oraz analiza bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ze względu na skalę oraz skutki zdarzeń drogowych do których dochodzi na trasie S8, konieczne jest objęcie drogi stałymi kontrolami prędkości.
Wykorzystanie odcinkowych pomiarów prędkości, poprzez ich kluczową zaletę jaką jest możliwość nakłonienia kierowców do ograniczenia prędkości na całej długości monitorowanego odcinka, istotnie wpływa na poprawę poziomu bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu.
Urządzenia, które zostaną zainstalowane to system kamer, który automatycznie określi czas wjazdu i wyjazdu z kontrolowanego odcinka drogi. Funkcjonalność kamer umożliwi przyporządkowanie do pojazdu, którym przekroczono prędkość szeregu danych, w tym m.in.: miejsca, daty i czasu pomiaru, długości odcinka pomiarowego, maksymalnej dozwolonej prędkości. Urządzenia zidentyfikują również pas ruchu którym poruszał się samochód. Zastosowane rozwiązania techniczne umożliwią rejestrację wysokiej jakości zdjęcia także w porze nocnej. Zarejestrowane zdjęcia będą przesyłane online do systemu centralnego CANARD.
Dzięki współpracy z zarządcą drogi – GDDKiA w Warszawie,  do montażu urządzeń zostanie wykorzystana już funkcjonująca infrastruktura drogowa. Zarządca drogi zapewni także przyłącza energetyczne, do których zostaną podłączone urządzenia.
Zgodnie z warunkami podpisanej umowy, wykonawca ma czas do końca października tego roku na montaż i oddanie urządzeń gotowych do wykonywania pomiarów. Koszt montażu urządzeń odcinkowego pomiaru prędkości na trasie S8 wyniesie blisko 4 mln zł” – podaje GITD

Na dwóch odcinakach podanych przez GITD dochodzi do najmniejszej ilości wypadków. Dodatkowo do wypadków dochodzi nie ze względu na prędkość a brak wyobraźni kierowców, którzy zmieniają pasy ruchu nie patrząc w lusterka. Mylne jest wsadzanie wszystkich kierowców do jednego worka, że do wypadków i kolizji dochodzi tylko z winy prędkości.

Najwięcej wypadków i kolizji dochodzi na odcinku Lazurowa – Łabiszyńska jest to nawet 1500 rocznie! Ale także w tym przypadku nawet 60% przypadków jest spowodowane zmianą pasa ruchu m.in. przez ciężarówki, które powinny być kontrolowane przez ITD! Kolejne zdarzenia to najechania pojazdów w KORKU, gdzie prędkości są znacznie mniejsze. Tylko niewielki ułamek tych zdarzeń spowodowany jest nadmierną prędkością.

Po zainstalowaniu odcinkowego pomiaru prędkości i tak będzie dochodziło do wypadków na ww. odcinkach co widać także na innych lokalizacjach na Mazowszu, gdzie takie instalacje już są m.in. na DK50.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c