Odnaleziono obraz patrona Warszawy z XVIII w. Trwają prace konserwatorskie

W ubiegłym roku podczas prac konserwatorskich w kościele św. Anny został znaleziony obraz bł. Władysława z Gielniowa, patrona Warszawy, namalowany w początkach XVIII w. Potem odnaleziono także srebrną sukienkę do obrazu. Obecnie trwają prace konserwatorskie.

Obraz przedstawiający bł. Władysława z Gielniowa. Fot. Anna Dziemska / franciszkanie.pl

Obraz przedstawiający bł. Władysława z Gielniowa. Fot. Anna Dziemska / franciszkanie.pl

Początkowo sadzono, że to jedynie reprodukcja. Komisja badająca obraz stwierdziła jednak, że jest to oryginał z XVIII wieku.

„Przy okazji poszukiwań kawałka blaszki dla potrzeb renowacji jednego z dzieł sztuki tego kościoła, konserwator zabytków p. Manuela Kornecka odkryła wśród metalowych kawałków, przyniesionych przez siostry ze strychu nowe znalezisko. Wśród 11 kawałków zidentyfikowanych przez p. Kornecką, znajdowała się perełka sztuki – w czterech kawałkach srebrna sukienka do znalezionego właśnie obrazu patrona Warszawy, bł. Władysława z Gielniowa. Sukienka obrazu ma sygnaturkę, potwierdzającą jej przeznaczenie. Trwają też prace wykończeniowe nad srebrną suknią, by skończyć dzieło na czas uroczystości” – informują Franciszkanie.

Obraz przedstawia błogosławionego Władysława z Gielniowa, kierującego wzrok ku niebu. W jednej ręce trzyma dyscyplinę, w drugiej natomiast krzyż. Symbolizuje to, z jednej strony fakt rozpoczęcia drogi zakonnej w bardzo młodym wieku, z drugiej umiłowanie do Męki Jezusa Chrystusa.

Błogosławiony Władysław z Gielniowa jest jednym z czterech patronów Warszawy, obok Najwiętszej Maryi Panny Łaskawej, św. Stanisława Kostki i św. Rocha. W najbliższą niedzielę, 27 września, zobaczymy w kościele św. Anny odnowiony obraz wraz ze srebrną sukienką. Obraz bł. Władysława z Gielniowa, patrona Warszawy i sukienkę obrazu poświęci biskup pomocniczy warszawski, ks. bp. Michał Janocha na uroczystej mszy świętej odpustowej o godz. 21.00.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.