Odsłonięto pomnik niesłyszących uczestników Powstania Warszawskiego [ZDJĘCIA ]

Na dziedzicu Instytutu Głuchoniemych przy pl. Trzech Krzyży odsłonięto pomnik poświęcony pamięci głuchych żołnierzy Armii Krajowej.

fot. Odsłonięcia pomnika dokonali Karol Stefaniak, uczestnik walk powstańczych, oraz prawnuk członka batalionu AK.Fot. R.Motyl

fot. Odsłonięcia pomnika dokonali Karol Stefaniak, uczestnik walk powstańczych, oraz prawnuk członka batalionu AK.Fot. R.Motyl

Monument upamiętnia wychowanków Instytutu, którzy jako żołnierze AK brali udział w powstaniu warszawskim. Był to niespotykany w dziejach fakt udziału osób niesłyszących w konspiracji, a później w walkach.

Bogata historia walk głuchych żołnierzy podczas powstania warszawskiego i godne naśladowania postawy do dziś budzą podziw i szacunek – napisał do uczestników uroczystości gen. Zbigniew Ścibor-Rylski, prezes Związku Powstańców Warszawskich.

Odsłonięcia pomnika dokonali Karol Stefaniak, uczestnik walk powstańczych, który w 1944 r. miał 13 lat, oraz prawnuk członka batalionu głuchych żołnierzy, także wychowanek Instytutu.

Instytut Głuchoniemych jest wpisany w mapę naszego miasta, wydaje się że istnieje od zawsze. Wychowankowie i nauczyciele związani z Instytutem to kwintesencja tego co warszawskie, nasze, miejskie. – powiedział Włodzimierz Paszyński, wiceprezydent Warszawy. – Instytut Głuchoniemych jest naszą wielką pamiątką, to co jest tutaj, to co tu powstaje staje się elementem pamięci tej co łączy, a nie dzieli.

fot. UM/R. Motyl

fot. UM/R. Motyl

fot. UM/R. Motyl

fot. UM/R. Motyl


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.