Odszkodowanie za odwołane loty. Czy dziecko otrzyma oddzielne odszkodowanie?

Podróżowanie z dziećmi może być wyzwaniem, ale znajomość praw jest pomocne w radzeniu sobie z nieprzewidzianymi sytuacjami. Polacy coraz chętniej wybierają samoloty jako środek transportu na rodzinne wakacje, a linie lotnicze starają się sprostać ich oczekiwaniom.

Fot. Pixabay

Wiele linii lotniczych oferuje udogodnienia dla podróżujących z dziećmi, takie jak pierwszeństwo wejścia na pokład, specjalne miejsca, czy dodatkowy bagaż dla najmłodszych pasażerów.

Dzięki temu podróżowanie z dziećmi staje się coraz bardziej komfortowe i bezpieczne.

Jednak podróżowanie z dziećmi może wiązać się też z nieprzewidzianymi zdarzeniami zwłaszcza gdy loty są opóźnione, odwołane lub występują inne problemy, takie jak overbooking. W takich sytuacjach rodzice często zastanawiają się, czy ich dzieci mają prawo do odszkodowania na równi z dorosłymi pasażerami.

Prawa Pasażera – także dzieci

Dzieci, podobnie jak dorośli mogą trzymać pieniądze z powodu zakłócenia lotu.

Prawo lotnicze chroni wszystkich pasażerów, bez względu na wiek.

Dzieci, w tym również niemowlęta, cierpią z powodu zakłóceń w podróży, dlatego, podobnie jak ich rodzice, powinni otrzymywać takie samo odszkodowanie od linii lotniczych.

Uświadamianie, że dzieci mają także swoje prawa jest szczególnie ważne przed rozpoczęciem szczytu sezonu wakacyjnego, kiedy to wzrasta liczba opóźnionych oraz odwołanych lotów.

W Unii Europejskiej kwestie odszkodowań za loty reguluje Rozporządzenie (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady.

Odszkodowanie przysługuje w przypadku opóźnienia lotu o co najmniej 3 godziny lub jego odwołania na mniej niż 14 dni przed planowaną datą odlotu. Kwota odszkodowania może wynosić od 250 do 600 euro, w zależności od długości trasy lotu.

Dzieci mają prawo do odszkodowania za lot

Zgodnie z przepisami, każde dziecko, które posiada ważny bilet lotniczy i rezerwację, jest traktowane jako pełnoprawny pasażer. Oznacza to, że w przypadku opóźnienia, odwołania lotu lub odmowy przyjęcia na pokład z powodu overbookingu, dzieci mają takie same prawa do odszkodowania jak dorośli.

Przez lata linie lotnicze były zdania, że dzieci poniżej 2 roku życia powinny być zwolnione z obowiązku otrzymania odszkodowania za opóźniony lub odwołany lot, ze względu na to, że nie wymagają osobnego miejsca na pokładzie samolotu.

Sytuacja zmieniła się dzięki przełomowym sprawom sądowym, podczas których udowodniono, że prawo do odszkodowania jest obowiązujące, dopóki rodzice uiszczają liniom lotniczym dodatkową opłatę za swoje dziecko.

W 2016 r. Thomas Cook wypłaciły należną rekompensatę opiekunom dziecka poniżej 2. roku życia za opóźniony lot. To była przełomowa decyzja i od tamtej pory, jeżeli dojdzie do zakłóceń lotu, rodziny podróżujące z niemowlętami (pod warunkiem uiszczenia opłaty za dziecko), mogą ubiegać się o odszkodowanie w ich imieniu.

Ekspert od praw pasażerów wyjaśnia

Według eksperta od prawa pasażerów Davida Janoszki z AirCashBack, wszystkie osoby płacące za podróż samolotem mają prawo do odszkodowania zgodnie z rozporządzenia (WE) nr 261/2004.

W wielu liniach lotniczych natomiast dzieci poniżej 2 lat mogą podróżować na kolanach rodzica bez konieczności zakupu biletu. Wówczas takie dziecko jako podróżujące bezpłatnie nie będzie miało prawa do odszkodowania, co zostało potwierdzone postanowieniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 11 października 2021 r. w sprawie C‑686/20.

Jak dodaje ekspert z AirCashBack: Odszkodowanie przysługuje również dziecku w sytuacji, gdy bilet został zakupiony ze zniżką. Część linii lotniczych oferuje dla dzieci poniżej 2 lat nie bezpłatny przelot, ale bilet w niższej cenie.

Co więcej, pasażerowie podróżujący na podstawie biletu wydanego jako nagroda w ramach programu lojalnościowego również nabywają prawo do odszkodowania na podstawie rozporządzenia (WE) nr 261/2004. Oznacza to, że dziecko podróżujące na podstawie rezerwacji nabytej np. poprzez wymianę punktów lojalnościowych za przebyte mile lotnicze, może w przypadku zakłócenia lotu żądać odszkodowania od linii lotniczej.

Ważne jest, aby rodzice byli świadomi swoich praw i wiedzieli, jak ubiegać się o odszkodowanie.

Reklamację można złożyć bezpośrednio do linii lotniczych lub skorzystać z usług firm specjalizujących się w dochodzeniu odszkodowań lotniczych jak AirCashBack.

Źródło: AirCashBack

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl