Ograniczenie dostępu do papierosów. Nowe przepisy zakładają restrykcje dla palaczy

Niektóre kraje już zdecydowanie ograniczają handel tytoniem, a Europa, pod wodzą Unii Europejskiej, wydaje się podążać w tym samym kierunku. Rośnie prawdopodobieństwo, że sprzedaż papierosów na kontynencie europejskim może zostać zakazana, zwłaszcza w świetle działań niektórych krajów, które już je eliminują.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Od lipca 2024 r. w Holandii papierosy znikną ze sklepów. Będą one dostępne tylko w pewnych lokalizacjach, a możliwe jest, że ich zakup będzie wymagać specjalnej zgody czy nawet recepty. Co warto zauważyć, niektóre punkty sprzedaży popierają tę inicjatywę, a niektóre już wycofały papierosy ze swojej oferty. Holandia będzie w Europie prekursorem w kwestii zakazu handlu tytoniem. Natomiast globalnie podobne ograniczenia obowiązują od 2004 r. w Bhutanie, gdzie tytoń jest prawie całkowicie zakazany z nielicznymi wyjątkami.

W Australii wprowadzono surowe regulacje dotyczące tytoniu, w tym opakowania bez brandingu od 2012 r., a także wysokie podatki, które sprawiają, że jest to jedno z najdroższych miejsc dla palaczy na świecie.

Kraje, takie jak Islandia, myślą nad wprowadzeniem ograniczenia wiekowego dla palaczy. Osoby palące będą mogły kontynuować, ale młodsze pokolenia nie będą miały możliwości rozpoczęcia.

Wielu rządów stawia sobie za cel zmniejszenie liczby palaczy do 5%, dążąc do stworzenia krajów wolnych od tytoniu. Wielka Brytania planuje osiągnąć ten cel do 2030 roku, podczas gdy Szwecja ma ambicje zrealizować to do 2024 roku, chociaż tam popularny jest produkt nikotynowy – snus. Polska miała podobne plany, ale pandemia wpłynęła na te działania.

Kilka dużych sieci detalicznych, zarówno w Stanach Zjednoczonych jak i Europie, już zdecydowało się na rezygnację z tytoniu. Na przykład sieć Lidl planuje zrezygnować z papierosów w Danii do 2028 r. i rozważa wprowadzenie tego zakazu w całej UE.

W Polsce, sieci detaliczne nie udzielają wyjaśnień odnośnie zakazów w innych krajach i nie ogłaszają własnych inicjatyw w tej kwestii. Od 2010 r. Polska skupia się na redukowaniu miejsc, w których można palić, edukacji i ograniczaniu reklamy tytoniu.

Rząd Polski wprowadził pewne ograniczenia, takie jak zakaz tytoniu o smaku mentolowym. Adam Niedzielski, kiedy był ministrem zdrowia wypowiadał się też na temat walki z papierosami, a nawet zakreślił strategię zmniejszania palenia, która uwzględnia manipulację cen poprzez podatki, ale jak do tej pory nie podjęto kroków w tej sprawie. Ministerstwo Zdrowia brało też pod uwagę kilka ostrzejszych wariantów, jak podniesienie wieku od jakiego papierosy mogłyby być dostępne, ale również nie toczy się obecnie żadna dyskusja na ten temat.

W listopadzie w Panamie odbędzie się spotkanie krajów członkowskich WHO dotyczące kontroli tytoniu. Komisja Europejska rozpocznie dyskusję z WHO na temat harmonizacji akcyzy w UE, co budzi debatę wśród specjalistów, w tym takich jak były szef działu ds. Akcyzy, Wojciech Bronicki.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl