Ogromne ceny gazu i materiałów opałowych. Ten zakup pozwoli Wam zaoszczędzić krocie!
Niestabilna sytuacja na rynku gazu i surowców do ogrzewania spędza Wam sen z powiek? Czy przy szalejących cenach w ogóle da się oszczędzić? Da się. Podpowiadamy czym jest pompa ciepła. Ten zakup szybko się zwróci.
Jeszcze kilka lat temu pompy ciepła były traktowane, jak nowinka technologiczna. Przy szalejących cenach gazu, węgla i innych materiałów opałowych coraz więcej inwestorów i użytkowników prywatnych decyduje się na montaż. To nie tyko ogromna oszczędność, ale także wielofunkcyjność (niektóre pompy ciepła mogą służyć jako klimatyzacja czy podgrzewanie wody) i ochrona środowiska, dzięki braku emisji jakichkolwiek spalin do atmosfery.
Zasada działania pomp ciepła
Pompa ciepła pobiera energię z zewnątrz budynku, z naturalnych zasobów środowiska, a następnie kieruje ją do naszych grzejników, ogrzewania podłogowego czy podgrzewa wodę. Istnieje wiele rodzajów pomp ciepła. Najpopularniejszą z nich jest instalacja powietrze-woda, ale są również inne, takie, które czerpią energię np. z wód gruntowych.
Najważniejsze zalety
Odpowiednio dobrana i zainstalowana instalacja działa wydajnie nawet przez kilkadziesiąt lat. W tym czasie nie płacimy za opał czy gaz, co stanowi ogromną oszczędność. Ponadto, w przeciwieństwie do innych systemów grzewczych pompa ciepła jest praktycznie bezobsługowa. Nie wymaga od nas ciągłego wymieniania opału, czyszczenia, uzupełniania paliwa czy podpalania. Poza tym jest bezpieczna i w przeciwieństwie do innych systemów, które mogą ulec awarii, nie powoduje powstania śmiertelnie trującego czadu. Ze względu na niewielkie rozmiary całej instalacji nie wymaga również specjalnego pomieszczenia np. kotłowni. Sprawia to, że idealnie sprawdza się także w mniejszych domach.
Ile można oszczędzić?
To chyba jedno z najważniejszych pytań, jakie można zadać. Wszystko zależy od rodzaju urządzenia, jakie zakupimy i tego, do czego je przyrównamy. Najlepsze efekty daje połączenie pompy ciepła z panelami fotowoltaicznymi. Taka instalacja pozwoli na niemal całkowite wyeliminowanie kosztów ogrzewania. Jednak nawet i bez tego, po 10 latach ogrzewania pompą gruntową jesteśmy w stanie wygenerować nawet 30 tys. oszczędności w porównaniu do kotła olejowego i około 15 tys. zł w porównaniu do kotła na pellet.
Warto wybrać dobrze firmę, która zajmie się montażem. Sprawnie działająca pompa ciepła, powinna działać nieprzerwanie przez długie lata. Warto spojrzeć na stronę https://hymon.pl/pompy-ciepla-mazowieckie/ i dowiedzieć się więcej.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.