Ogromne kolejki do urzędów w Polsce. Morze ludzi stoi po dokumenty

Ostatnie zmiany w ustawodawstwie Ukrainy, wprowadzające nowe regulacje dotyczące obowiązków wojskowych dla mężczyzn w wieku 18-60 lat, mają istotne konsekwencje dla Ukraińców przebywających za granicą, w tym w Polsce. Zgodnie z nowymi przepisami, wszelkie formalności dokumentacyjne, takie jak odnowienie paszportów czy innych dokumentów tożsamości, muszą być przeprowadzane bezpośrednio na terytorium Ukrainy. Wyjątek stanowią jedynie mężczyźni zwolnieni z obowiązku wojskowego.

Fot. Warszawa w Pigułce

W konsulatach i placówkach dyplomatycznych Ukrainy w Polsce, codziennie zbierają się tłumy osób, które domagają się dostępu do usług konsularnych. Prawo zostało jednak zmienione.

Kluczowe zmiany w ukraińskim prawie

Nowa ustawa wprowadza szereg istotnych zmian w systemie rekrutacji wojskowej na Ukrainie. Wśród najważniejszych punktów znajdują się:

  • Obowiązkowe pięciomiesięczne szkolenie wojskowe dla osób do 25. roku życia.
  • Elektroniczna rejestracja, wymagająca od wszystkich zarejestrowanych do służby aktualizacji danych w systemie elektronicznym w ciągu 60 dni.
  • Konsekwencje unikania służby, które mogą obejmować ograniczenia w dostępie do usług konsularnych oraz innych praw obywatelskich, np. prowadzenia pojazdów.

Urząd ds. Cudzoziemców wydaje stanowisko

Jakub Dudziak, rzecznik prasowy Urzędu do Spraw Cudzoziemców, w rozmowie z Wirtualną Polską podkreśla, że możliwości przedłużenia pobytu w Polsce zależą od indywidualnej sytuacji migracyjno-prawnej danego cudzoziemca. Obowiązują przepisy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Ukraińcy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r. w związku z rosyjską agresją, mogą korzystać z ochrony tymczasowej poprzez rejestrację oraz otrzymanie numeru PESEL UKR. Nie muszą oni składać wniosków o udzielenie ochrony międzynarodowej.

Dzięki przepisom wspierającym legalizację pobytu Ukraińców w Polsce, wszystkie wizy i zezwolenia na pobyt, karty pobytu oraz terminy ważności polskich dokumentów tożsamości cudzoziemca zostały wydłużone do 30 czerwca 2024 r. Trwają prace nad nowelizacją przewidującą wydłużenie tego okresu o kolejny rok.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl