Ogromne zmiany w 500+. Pieniądze już nie „do ręki”

Zmiany w 500 plus zapowiadane były od jakiegoś czasu, jednak okazało się, że są większe niż pierwotnie planowano.

Fot. Warszawa w Pigułce

Według planu rządu z dniem 1 stycznia 2022 roku kwestią wypłat ma zająć się nie, jak do tej pory samorząd, ale Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Jeszcze w trakcie trwania wypłat z programu, od lutego 2022 roku ZUS będzie przyjmował wnioski do nowego okresu rozliczeniowego. Co ważne, tylko elektronicznie. Oznacza to, że rodzice nie przyjdą już z papierowo wypełnionymi dokumentami, a wszystko odbywać się będzie w formie zdalnej. W 2023 roku rodzice złożą wniosek ostatni raz. Od tej pory deklaracja będzie po prostu automatycznie przedłużana.

Największa zmiana zajdzie w zakresie wypłaty środków. Ministerstwo planuje wypłaty w formie bezgotówkowej, a co za tym idzie na konto. Skończy się więc wypłata w formie „do ręki”.

Zmiany podyktowane są oszczędnościami. Dzięki wprowadzonym zmianom koszty obsługi wyniosą 427 mln zł, co oznacza oszczędność o ok. 3,1 mld zł w 10 lat.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c