OPZZ wspiera… wietnamski reżim?

Godło Wietnamu. Fot. Wikipedia

Godło Wietnamu. Fot. Wikipedia

OPZZ poinformowało wczoraj, że w ramach współpracy związków zawodowych przyjęto delegację Wietnamskiej Powszechnej Konfederacji Pracy oraz Pana Pham Kiên Thêta – Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego Socjalistycznej Republiki Wietnamu w Polsce. Rozmawiano o prawach pracowniczych Wietnamczyków w Polsce. W samej tylko Warszawie i okolicach żyje blisko 80 000 Wietnamczyków.

Wszystko byłoby dobrze, gdyby nie to, że wolne związki zakładane przez Wietnamczyków są uznawane za nielegalne w samym Wietnamie i ścigane. Ton Van Anh, działaczka opozycyjna już cztery lata temu, w wywiadzie dla serwisu Mandragon alarmowała, że do Polski przyjeżdża wietnamska bezpieka i gnębi przeciwników politycznych, którzy w naszym kraju znaleźli schronienie przed prześladowaniami. Deportacja do Wietnamu często oznacza dla nich wyrok wieloletniego więzienia i ciężkich robót. W wypowiedzi dla Gazety Wyborczej natomiast, opozycjonistka mówi, ze cała wizyta ma cel propagandowy i zostanie użyta przez władze, jako jasny przekaz: Polska wspiera Wietnam.

Zabawne jest tez to, że w dniu 27 marca br. ponad 30 organizacji, w tym Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, wystosowało do premier Ewy Kopacz apel o podjęcie przez rząd działań mających na celu wypracowanie Krajowego Planu Działań w zakresie biznesu i praw człowieka, zgodnego z Wytycznymi ONZ dotyczącymi biznesu i praw człowieka, przyjętymi jednogłośnie w czerwcu 2011 r. rezolucją Rady Praw Człowieka. Z jednej strony więc OPZZ wpiera prawa człowieka, z drugiej strony wpiera również reżim Wietnamski, który prawa te łamie.

 

 

Niezależny portal Warszawa w Pigułce. Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]
Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]