Orban po spotkaniu z Jarosławem Kaczyńskim: „Od porozumienia dzieli nas centymetr”

Victor Orban skomentował w rozmowie z Polsat News polsko- węgierskie negocjacje z Brukselą nad przyszłością budżetu Unii Europejskiej. Zdradził szczegóły wczorajszego tajemniczego spotkania z Jarosławem Kaczyńskim i Mateuszem Morawieckim.

By European People’s Party – European People’s Party, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=68187439

Wczoraj Victor Orban przyleciał do Polski na spotkanie z premierem Mateuszem Morawieckim i Jarosławem Kaczyńskim. Pojawiły się wtedy spekulacje, że jego wizyta może dotyczyć szczytu unijnego. I tak właśnie było. W rozmowie z Polsat News premier Węgier zdradził, że polsko- węgierskie negocjacje z Brukselą nad przyszłością budżetu UE idą bardzo pomyślnie. Dodał, że w istnieją duże szanse, aby porozumienie osiągnąć jeszcze w tym tygodniu, a dzieli ich od tego zaledwie „centymetr”.

Jak przekazał Orban, stanowiska zarówno Węgier jak i Polski całkowicie się ze sobą pokrywają.

„Musimy bronić unijnego traktatu, naszych interesów narodowych i zasobów finansowych, które nam przysługują. Nie musimy zależeć od pieniędzy z UE. Ten fundusz odbudowy to nie jest podarunek, to nie jest manna z nieba, to nie prezent na Boże Narodzenie, to się nam należy.”

-oświadczył. Premier Węgier przekazał również, że po spotkaniu z Polakami widzi, że wspólnie kraje mają szanse na zwycięstwo, bo są razem dostatecznie mocni, by bronić interesów. Zauważa, że weto nie będzie dobre dla całej Europy, dlatego porozumienie będzie najlepszym rozwiązaniem. Liczy, że uda je się osiągnąć jeszcze przed końcem 2020 roku.

W czwartek rozpocznie się szczyt Rady Europejskiej. To podczas niego okaże się czy uda się pójść na kompromis czy przyjąć projektowany obok budżetu Unii Europejskiej fundusz odbudowy, ale bez udziału Warszawy i Budapesztu.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c