Osocze wcale nie jest skuteczne w walce z COVID-19? Zaskakujące badania!

Do zaskakujących wniosków doszli naukowcy z Hospital Italiano de Buenos Aires. Ich zdaniem osocze wcale nie wspomaga leczenia chorych na wirusa SARS-CoV-2 pacjentów. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „The New England Journal of Medicine”.

Fot. Shutterstock

W ostatnim czasie pojawia się mnóstwo informacji i zaleceń dotyczących oddawania osocza. Jeszcze wczoraj podczas konferencji premiera zachęcał on ozdrowieńców do tej akcji. Tłumaczył, że jedna wizyta w celu oddania osocza może pomóc nawet kilku osobom. Oprócz tego osoby, które oddadzą osocze mogą skorzystać z dodatkowych korzyści, takich jak np. ulgi podatkowe czy dodatkowe dni wolne od pracy.

Opublikowano jednak kilka dni temu badania, które miały sprawdzić czy osocze ozdrowieńców ma realny wpływ na poprawę zdrowia osób chorujących na koronawirusa. Analiza została zorganizowana przez Hospital Italiano de Buenos Aires i przeprowadzone w 12 ośrodkach klinicznych a Argentynie. Wzięło w nim udział ponad 300 zakażonych pacjentów w średnim wieku 62 lat. 228 otrzymało osocze, a 105 otrzymało placebo w ilości 500 ml. Badania były randomizowane, zastosowano w nim podwójnie ślepą próbę, aby wyniki mogły być dokładniejsze.

Jak wynika z badania, nie zaobserwowano istotnych różnic pomiędzy pacjentami leczonymi osoczem a tymi, którzy otrzymali placebo. Naukowcy tłumaczą, że użycie osocza wcale nie przyniosło znaczącej korzyści klinicznej przy leczeniu zapalenia płuc powstałego przez COVID-19. Nie poprawiła się również śmiertelność w ciągu najbliższych 30 dni. Eksperci dodają, że przy prowadzeniu analiz ważne jest stosowanie randomizowanych, kontrolowanych badań, które z lepszą precyzją ukażą ich wyniki. A tak właśnie nie było w przypadku poprzednich badań sprawdzających wpływ osocza na leczenie wirusa SARS-CoV-2.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c