Oszuści uderzają w klientów Allegro. Uważajcie na niebezpiecznego trojana!

CERT Polska poinformowało o kolejnym oszustwie wymierzonym w klientów portalu Allegro. Chodzi o smsa z linkiem, który prowadzi do złośliwej i niebezpiecznej aplikacji. 

fot. Wikipedia By Hubert Śmietanka – Praca własna, CC BY-SA 3.0,

Ostatnie dni przyniosły wzmożone działania cyberprzestępcze. Oszuści próbowali wymusić na klientach Allegro pseudo aktywację konta, którą należało potwierdzić na – wydawać się mogło – symboliczną kwotę, wynoszącą 1,01 zł.

Dołączony link prowadził do spreparowanej strony płatności. Dokonując „wyboru banku” i podając dane do logowania, w istocie otwieraliśmy drzwi oszustom do swoich oszczędności.

Kolejnym oszustwem jest aplikacja wyposażona w trojana bankowego o nazwie Cerberus. Jak się na niego naciąć? Wystarczy, że otrzymamy wiadomość smsową, klikniemy w linka do fałszywej strony, która do złudzenia przypomina oryginalną witrynę Allegro (jedynie adres allegroapk[.]net zdradza, że coś jest nie tak) i pobierzemy aplikację.

Po jej pobraniu i zainstalowaniu na naszym urządzeniu pojawi się trojan bankowy o nazwie Cerberus, który umożliwi niepożądanym osobom pełny dostęp do urządzenia, w tym aplikacji bankowych i SMSów.

Przyznajcie sami, że strona jest łudząco podobna do oryginału i na pierwszy rzut okna nie sposób dostrzec zagrożenie:

Otrzymujemy zgłoszenia o kolejnym ataku z wykorzystaniem wizerunku Allegro, który za cel obrał sobie telefony pracujące…

Gepostet von CERT Polska am Freitag, 19. Juni 2020


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c