Papież Franciszek zmienił zapis Kodeksu Prawa Kanonicznego! Będzie więcej praw dla kobiet

Dziś ogłoszono w liście apostolskim w formie motu proprio, że papież zmodyfikował paragraf Kodeksu Prawa Kanonicznego. Dzięki zmianom kobiety będą miały dostęp do posług lektoratu i akolitatu. To od dawna wyczekiwana i przełomowa decyzja. 

Jak głosi poniedziałkowi list apostolski zatytułowany „Spiritus Domini”, papież Franciszek zmienił paragraf Kodeksu Prawa Kanonicznego. Dzięki niemu świeckie kobiety będą miały dostęp do służby Słowa i pomocy przy ołtarzu w formie lektoratu i akolitatu podczas uroczystości kościelnych, takich jak bierzmowanie, chrzest czy msze święte.

Oficjalna decyzja papieża Franciszka jest przełomowa i czekano na nią od bardzo dawna. W liście apostolskim papież przypomniał swoje słowa z adhortacji apostolskiej z ubiegłego roku o tym, że płeć żeńska powinna mieć bardziej rzeczywisty i faktyczny wpływ na organizację, decyzje i kierowanie wspólnotą Kościoła.

Do tej pory było to stosowane, jednak odbywało się bez „prawdziwego mandatu instytucjonalnego” w drodze odstępstwa od tego, co ustalił jeszcze Paweł VI. W 1972 roku ówczesny papież postanowił, że dostęp do tych posług będzie dostępny tylko dla mężczyzn.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c