Parkuj za darmo, jedź buspasami. Wypożyczalnia samochodów polecana przez ZTM już w przyszłym roku

Wypożyczalnia Autolib we Francji. Fot. autoevolution

Wypożyczalnia Autolib we Francji. Fot. autoevolution

Nie tak dawno temu pisaliśmy o wypożyczalni samochodów dla warszawskich kierowców. Podobne wypożyczalnie działają w całej Europie i cieszą się duża popularnością. Teraz ZTM podał pierwsze konkrety dotyczące tego rozwiązania.

Po pierwsze na stołeczne ulice wyjedzie 500 tego typu aut. Początkowo byłyby to samochody fabrycznie nowe, z niską emisją spalin. W kolejnych etapach mogłyby zostać wprowadzane także samochody elektryczne, co popularne jest w wielu krajach europejskich. Użytkowników wypożyczalni nie powinien obchodzić serwis, wymiana opon czy parkowanie w strefie płatnego parkowania, która dla nich będzie bezpłatna. Ponadto będą mogli poruszać się buspasami oraz parkować na miejscach przeznaczonych tylko dla nich.

„Carsharing wpisuje się w trend, który rozwija się obecnie w wielu dziedzinach życia: używać zamiast posiadać. Jest to system współdzielonego użytkowania samochodów, organizowany przez operatora lub kilku operatorów. System ten uzupełnia istniejącą sieć transportu publicznego, pozwala okazjonalnie korzystać z samochodu w przypadku, kiedy transport publiczny albo rower nie wystarczają – bo np. trzeba pojechać po duże zakupy albo przewieźć większy mebel” – powiedział Tamas Dombi z ZTM w wypowiedzi dla Polskiej Agencji Prasowej.

 

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.