Pierwszy polski lek na koronawirusa już w sierpniu!

Prezes Agencji Badań Medycznych przekazał, że najprawdopodobniej już w przyszłym miesiącu będą pierwsze polskie leki na wirusa COVID-19. Agencja Badań Medycznych ma przeznaczyć 50 milionów złotych na wsparcie niekomercyjnych badań klinicznych.

Fot. Shutterstock

Prezes Akademii Badań medycznych szczególną nadzieję wiąże z testami diagnostycznymi, które identyfikują otoczkę wirusa. Jego zdaniem to byłoby najszybsze i najtańsze rozwiązanie.

„Testy białkowe, tzw. antygenowe, które są opracowywane przez polskich naukowców, być może okażą się strzałem w dziesiątkę. Mogą stać się powszechnie stosowane, bo są tanie, szybkie i będą bazować na polskiej technologii. Testy te nie są na świecie szeroko stosowane, gdyż dotychczas nie były dostatecznie czułe i swoiste. Do chwili obecnej w celu wykrycia wirusa bazuje się na technologii PCR, która identyfikuje materiał genetyczny (RNA) koronawirusa”

-powiedział Radosław Sierpiński, prezes ABM.

Dodał również, że projektów, które otrzymały dofinansowanie jest kilkanaście.

Leki szczególnie miałyby pomóc podczas drugiej fali epidemii, na którą naukowcy szykują się jesienią.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c