Pilny komunikat MON! Trwa walka z czasem. Siły Zbrojne RP wydzieliły do użycia 19 śmigłowców
W odpowiedzi na trudną sytuację powodziową, Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) w koordynacji z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) oraz innymi służbami, intensywnie angażuje się w działania mające na celu opanowanie skutków powodzi w Polsce. Wojsko Polskie wykorzystuje swoje zasoby, w tym śmigłowce, do wsparcia działań ratowniczych.
Współdziałamy razem z innymi służbami @MSWiA_GOV_PL!
–#NYSA i śmigłowce z zadaniem zrzucania tzw. big bagów z dużo większym ładunkiem, aby szybciej załatać wyrwę i umacniać wały.#WojskoPolskie 🇵🇱 #pomoc #powodź
📹#NYSA #COMCAM @DowOperSZ
–
Siły Zbrojne RP wydzieliły do użycia… pic.twitter.com/dAJPyvE9Q0— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) September 17, 2024
Operacje Wojskowe w Walce z Powodzią
Siły Zbrojne RP zaangażowały w operacje ratunkowe 19 śmigłowców, z czego 3 znajdują się w odwodzie w Dęblinie, a dodatkowo 4 są przeznaczone do działań w systemie poszukiwawczo-ratowniczym SAR. W szczególności, śmigłowce te są używane do zrzucania tzw. big bagów — dużych worków z ładunkiem, które służą do szybkiego łatania wyrw oraz umacniania wałów przeciwpowodziowych.
Działania te koncentrują się na obszarze Nysy, gdzie sytuacja jest szczególnie trudna. Aby zwiększyć efektywność działań, dwa śmigłowce Mi-17 pochodzące z Czech, które stacjonują w Polsce, zostały przebazowane do Wrocławia, z trzecim śmigłowcem pozostającym w odwodzie w bazie w Powidzu.
Współpraca Międzynarodowa i Wielozadaniowość Sił
Współdziałanie z siłami czeskimi pokazuje międzynarodowy charakter wsparcia, które Polska otrzymuje w trakcie kryzysów. Ta kooperacja oraz wsparcie od sojuszników podkreślają solidarność i gotowość do pomocy w sytuacjach kryzysowych. Śmigłowce SAR pełnią kluczową rolę nie tylko w bezpośrednim ratownictwie, ale również w operacjach poszukiwawczych, co dodatkowo podnosi skuteczność reagowania na katastrofy naturalne.
Apel MON do Mieszkańców
MON, wspólnie z MSWiA oraz lokalnymi władzami, apeluje do mieszkańców zagrożonych obszarów o ścisłe przestrzeganie zaleceń służb ratowniczych oraz unikanie zbliżania się do wałów przeciwpowodziowych i innych niebezpiecznych miejsc. Wszelkie działania obywateli powinny być koordynowane z odpowiednimi służbami, aby zapewnić bezpieczeństwo zarówno mieszkańcom, jak i działającym na miejscu zespołom ratowniczym.
Zaangażowanie Wojska Polskiego w operacje ratownicze pokazuje determinację i gotowość państwa do działania w sytuacjach kryzysowych. Użycie zaawansowanego sprzętu i kooperacja międzynarodowa są kluczowe dla efektywnego zarządzania kryzysowego. Działania te są istotne nie tylko dla ratowania życia i mienia, ale również dla utrzymania stabilności i bezpieczeństwa publicznego w trudnych czasach.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.