Plac pięciu rogów do całkowitej przeróbki. Zobaczcie, co się zmieni
U zbiegu ul. Brackiej, Chmielnej, Zgody i Szpitalnej powstanie Plac Pięciu Rogów – nowa przestrzeń przyjazna pieszym. Na podstawie koncepcji wybranej w konkursie zorganizowanym przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego, powstanie szczegółowa dokumentacja budowlana. Właśnie ogłosiliśmy przetarg na takie prace – pisze ZDM
Miejsce, w którym spotykają się ulice Bracka, Chmielna, Zgoda i Szpitalna, to jedna z najważniejszych przestrzeni publicznych Śródmieścia. Tu przecinają się dwa ważne szlaki: ciągu ulicy Brackiej – historycznego traktu łączącego Grzybów z Ujazdowem oraz ciągu ulicy Chmielnej – łączącego dawny Pasaż Śródmiejski z Nowym Światem. Ta korzystna lokalizacja i nietypowy kształt wraz z otaczającą plac architekturą, tworzą dobrze rozpoznawalne wśród mieszkańców miejsce, o unikalnym charakterze i ogromnym potencjale.
Obecny sposób zagospodarowania placu daleki jest jednak od pełnego wykorzystania jego walorów. Większość powierzchni zajmują jezdnie i miejsca postojowe. Zdominowany przez samochody, pełniący rolę skrzyżowania plac pełni przede wszystkim funkcję komunikacyjną. Chcemy to zmienić – zapowiadają drogowcy.
O tym, jak ma się zmienić plac, zdecydowało jury konkursu architektonicznego, które wybrało zwycięską pracę. Na przebudowę placu według tej koncepcji przyznała środki Rada Warszawy. Teraz ZDM ogłosił przetarg na opracowanie pełnej, wielobranżowej dokumentacji projektowej zmian na Placu Pięciu Rogów. Wybrany wykonawca przygotuje też wymagane materiały przetargowe i będzie pełnił nadzór autorski nad pracami budowlanymi. Podstawą do opracowania projektu jest koncepcja architektoniczno-urbanistyczna, wybrana w konkursie zorganizowanym przez Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego m.st. Warszawy.
Koncepcja zakłada przywrócenie tożsamości projektowanego obszaru. Stworzenie miejsca otwartego oraz dostępnego dla wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej, które z czasem stanie się obowiązkowym punktem spotkań i spędzania wolnego czasu. Punktem wyjścia było tutaj uporządkowanie przestrzenne placu. Będzie on jedną przestrzenią, bez wydzielonych chodników i jezdni. Choć przejazd przez plac zostanie zachowany w ciągu ul. Kruczej i Szpitalnej (w zależności od wariantu wybranego przez Biuro Polityki Mobilności i Transportu – tylko dla autobusów i rowerów lub także dla innych pojazdów), nadrzędną rolę otrzyma tu ruch pieszy. Ważnym elementem koncepcji jest też wprowadzenie zieleni wysokiej – drzew liściastych o kształtowanej wysokości i koronie. Uwzględniono również spójną stylistycznie małą architekturę. Plac stanie się dzięki temu bardziej zieloną i przyjazną przestrzenią do spędzania czasu.
Na oferty w przetargu ZDM czeka do 31 października. Wybrany wykonawca będzie miał czas na realizację zadania do połowy grudnia 2018 roku. Po otrzymaniu projektu ZDM przystąpi do prac w terenie.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.