Plac Pięciu Rogów gotowy na przebudowę. Ma to nastąpić na dniach

Kiedy pierwsza łopata wbita w pl. Pięciu Rogów? Właściwie to wykonawca, firma Strabag, mógłby zacząć już dziś, ale czeka na bardziej sprzyjającą pogodę, by z pracami ruszyć z kopyta. Można się więc tego spodziewać na dniach. Wszelkie pozwolenia i procedury są już gotowe. Objazdy czekają, by je wyznaczyć.

Fot. ZDM

Plac z przyległościami zmieni się nie do poznania. Przekształci się w strefę pieszą z dopuszczonym ruchem rowerów, ale nietypowo w ciągu Kruczej i Szpitalnej z nielicznymi autobusami. Miejsce straci podział na jezdnię i chodnik, zyska za to drzewa i małą architekturę.
Nową odsłonę zyska nie tylko plac, ale m.in. ul Szpitalna aż do ul Górskiego, gdzie wymienimy nawierzchnię jezdni i chodników, ul. Krucza, gdzie powstanie komplet przejść na wysokości ul. Widok, czy ul. Zgoda z uspokojonym ruchem wokół skrzyżowania ze Złotą i Bracką. Placyk na zbiegu Kruczej i Widoku, dziś chaotyczny parking, zostanie uporządkowany.
Jeśli prace przebiegną bez niespodzianek, warszawiacy będą mogli cieszyć się tym miejscem już z końcem wakacji.
Przebudowany pl. Pięciu Rogów to element większych zmian pod hasłem „Nowe Centrum Warszawy”. W ubiegłym roku przebudowaliśmy centralny odcinek al. Jana Pawła II wraz z rondem Czterdziestolatka. W tym roku, poza tym miejscem, duże zmiany czekają okolice ronda Dmowskiego, gdzie zostaną wytyczone przejścia dla pieszych, które pozwolą przejść przez jezdnię i dostać się na przystanki tramwajowe, a także przejazdy rowerowe. Droga rowerowa pojawi się na odcinku od ronda Dmowskiego do Świętokrzyskiej i połączy odcinki na północ i na południe od tych miejsc.

Miejsce, w którym spotykają się ulice Bracka, Chmielna, Krucza, Zgoda i Szpitalna to jedna z najważniejszych przestrzeni publicznych Śródmieścia. Obecny sposób zagospodarowania placu daleki jest od pełnego wykorzystania jego walorów. Większość powierzchni zajmują jezdnie i fragmenty niezagospodarowane, choć aż dwie trzecie użytkowników tego miejsca to piesi. Zdominowany przez samochody plac pełni przede wszystkim funkcję komunikacyjną. Chcemy to zmienić, by miejsce stało się wizytówką stolicy.

ZIELONE ŚWIATŁO DO PRAC

Inwestycja wkracza w decydującą fazę. Właśnie podpisaliśmy umowę z wykonawcą robót budowlanych. Prace powierzyliśmy wyłonionej w przetargu firmie Strabag, która posiada ogromne doświadczenie przy realizacji tego typu zadań. Jej oferta okazała się najlepsza spośród zgłoszonych w przetargu. Naszą decyzję potwierdził wyrok Krajowej Izby Odwoławczej, do której zwrócił się jeden z wykonawców. Ta procedura opóźniła rozstrzygnięcie przetargu i podpisanie umowy. Teraz nic nie stoi na przeszkodzie, by rozpoczynać prace, jednak ich inauguracja nastąpi najprawdopodobniej już w przyszłym roku.

Przygotowania do przebudowy placu trwają od kilku lat. Rozpoczęły je konsultacje społeczne i konkurs architektoniczny, który rozstrzygnął najważniejsze założenia inwestycji. Dzięki temu Zarząd Dróg Miejskich miał podstawę do zlecenia opracowania kompleksowej dokumentacji budowlanej. Ostatnie potrzebne uzgodnienie wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków, a następnie – w czerwcu – Rada Warszawy zadecydowała o przyznaniu środków na realizację prac. Było to dla nas zielone światło, pozwalające ogłosić przetarg na roboty budowlane.

JAKIE ZMIANY?

Projekt zrewitalizowanego placu Pięciu Rogów przygotowany został przez pracownię WXCA Sp. z o.o. i architekta Michała Kempińskiego. Nowy plac będzie miejscem otwartym oraz dostępnym dla wszystkich użytkowników przestrzeni miejskiej. Ma się stać punktem spotkań i spędzania wolnego czasu.

Punktem wyjścia będzie uporządkowanie przestrzenne placu. Stanie się on jedną przestrzenią, bez wydzielonych chodników i jezdni. Przejazd przez plac zostanie zachowany tylko dla autobusów i rowerów w ciągu ul. Kruczej i Szpitalnej, nadrzędną rolę otrzyma tu ruch pieszy.

Posadzka placu zostanie wykonana z dużych płyt betonowych wzmocnionych włóknami i wykończonych kruszywem. Ważnym elementem koncepcji jest wprowadzenie zieleni – drzew liściastych o ukształtowanej wysokości i koronie, a także fontanny. Uwzględniono również spójną stylistycznie małą architekturę z licznym siedziskami. Plac stanie się dzięki temu przestrzenią bardziej zieloną, przyjazną i zachęcającą do spędzania tu czasu. Zaprojektowano też nową iluminacją placu dostosowaną do projektowanego charakteru prestiżowej przestrzeni publicznej. Na placu i jego okolicach pojawią się latarnie stylizowane na historyczne „pastorały”.

 

NIE TYLKO SAM PLAC

Zakres inwestycji znacznie wykracza poza sam plac. Przebudowę przejdzie ul. Szpitalna (do ul. Górskiego) i Krucza (do Al. Jerozolimskich) – zyskają nową nawierzchnię jezdni i chodnika. Trotuary zostaną poszerzone, aby pomieścić duży ruch pieszy. Przebudowa czeka również placyk na osi ul. Kruczej w pobliżu skrzyżowania z ul. Widok. Zamiast chaotycznego parkingu dla kilkunastu aut znajdą się tu drzewa i ławki.

Projekt wiąże się też ze zmianami w organizacji ruchu wokół placu. Ruch autobusów zostanie skierowany na ul. Szpitalną, zaś ul. Zgoda zostanie wyłączona z ruchu (poza dojazdem do posesji i ul. Chmielnej). Sam plac i prowadzące do niego dojazdy zostaną oznakowane jako „strefa zamieszkania”, co oznacza pierwszeństwo pieszych. U zbiegu Kruczej i Widok powstaną dodatkowe przejścia dla pieszych, za to przejścia u zbiegu Złotej, Jasnej i Zgody staną się bezpieczniejsze dzięki ograniczeniu ruchu i przekroju jezdni.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]