Po 12 godzinach operacji, przeszczep zakończył się sukcesem!

Wczoraj informowaliśmy o pierwszym w Polsce przeszczepie łańcuchowym. Rozpoczął się o 8.00 rano w Szpitalu Klinicznym Dzieciątka Jezus w Warszawie. O 20.00, prof. Andrzej Chmura poinformował o zakończeniu operacji.

Fot. Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus / zywydawcanerki.com

Fot. Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus / zywydawcanerki.com

„Mamy to za sobą. Jestem bardzo szczęśliwy. Czekaliśmy na to od lat i nareszcie się ziściło” – podkreślił profesor Andrzej Chmura dodając, że jest to historyczna chwila dla polskiej transplantologii. Pierwszy tego typu zabieg na świecie przeprowadzono w 1991 roku. Polska jest teraz jednym z niewielu krajów na świecie, który prowadzi tego typu, jakby nie było, pionierskie operacje.

Przeczep Łańcuchowy, bo tak nazywa się profesjonalnie cała operacja zostanie przeprowadzony między trzema parami. Wykonuje się go, kiedy dawca chce przekazać narząd bliskiej osobie, ale nie ma takiej możliwości ze względu na niezgodność grupy krwi lub niezgodność immunologiczną. Wtedy to dawca może przekazać nerkę innej osobie, w niejako w zamian bliski biorcy odda narząd bliskiemu dawcy. W tym przypadku młody mężczyzna nie mógł oddać nerkę matce, a inny dawca nie mógł oddać narządu bratu. W trzeciej parze mąż nie mógł oddać nerkę swojej żonie.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.