Pochówek we własnym ogrodzie? Pojawił się kontrowersyjny projekt obywatelski

W Polsce pochówek zmarłego możliwy jest jedynie w prawnie wyznaczonych miejscach. Pojawił się jednak pomysł, aby rozszerzyć prawo do dysponowania prochami zmarłej osoby. Dzięki temu bliscy mogliby go pochować między innymi we własnym ogrodzie. 

Fot. Pixabay

Obecnie w Polsce zmarłych należy pochować na cmentarzu. Jak się jednak okazuje, takie prawo obowiązuje już tylko na Białorusi i w Niemczech. W wielu innych krajach Europy rodziny mogą rozsypywać prochy w lesie, nad wodą czy chować je w ogrodzie.

Jak informuje „Super Express”, również w naszym kraju trwają prace nad projektem obywatelskim dotyczącym pogrzebów. Pomysł powstał w Brzezinach pod Łodzią, gdzie mieszkańcy zbuntowali się przeciwko zbyt wysokim opłatom za pochówek przez Archidiecezję Łódzką. W związku z tym chcą stworzyć nowe zasady pochówku, które dotyczyłyby całego kraju.

Autorzy projektu oczekują rozszerzenia możliwości i zapewnienia bliskim prawa do dysponowania prochami osoby zmarłej. Dzięki temu sami będą mogli zdecydować czy chcą go pochować np. na terenie swojej działki czy przetrzymywać urnę w domu. Dodatkowo, projekt przewiduje również wprowadzenie waloryzacji zasiłku pogrzebowego, a także konieczności wyboru tańszych ofert przez właścicieli cmentarzy, aby nie mogli tłumaczyć stawek wysokimi kosztami usług.

Obywatelski projekt pomogli im napisać prawnicy z łódzkiej kancelarii, a prace nad nim mają potrwać o kwietnia. Następnie będzie miało miejsce zbieranie podpisów, aby można było złożyć go w Sejmie. Aby tak się stało musi się pod nim podpisać minimum 100 tysięcy osób.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c