Podatek cukrowy działa! Drastycznie spadła sprzedaż napojów słodzonych!

Tak jak zakładał rząd, drastycznie spadła sprzedaż napojów słodzonych i innych objętych podatkiem cukrowym. Jak wynika z pierwszych danych Centrum Monitorowania Rynku, w styczniu i na początku lutego wartość ta spadła aż o 16%. 

Fot. Pixabay

Od nowego roku wprowadzono podatek cukrowy, tym samym ceny za napoje słodzone mocno wzrosły. Jak widać, to zniechęciło Polaków do zakupów.  Z pierwszych danych Centrum Monitorowania Rynku wynika, że w styczniu i na początku lutego wartość sprzedaży napojów bezalkoholowych spadła o 16 procent.

Liczba transakcji spadła o 25 procent rok do roku. Jeśli chodzi o napoje gazowane, spadki wyniosły ponad 20%, w przypadku wód smakowych i energetyków było to 20%, a ice tea aż o 27%.

Podatek cukrowy składa się z dwóch opłat, które przeliczane są na litr napoju. Jest to opłata stała w wysokości 50 groszy w substancji, jeśli zawartość cukrów w 100 ml jest mniejsza lub równa 5g lub napój zawiera dowolną ilość substancji słodzącej innej niż cukier. Druga opłata to opłata zmienna w wysokości 5 groszy za każdy gram cukrów powyżej wspomnianego poziomu 5 g na 100 ml napoju.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c