„Podróż w czasie” zatrzymana przez policję – kierowca z prawem jazdy z 2059 roku
W niewiarygodnej historii rodem z filmów science-fiction, policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego w Garwolinie zatrzymali mężczyznę, który podczas rutynowej kontroli drogowej posłużył się podrobionym prawem jazdy. Jednak to nie sam fakt fałszerstwa zaskoczył funkcjonariuszy, a data urodzenia widniejąca na dokumencie. Zgodnie z wpisem, 21-letni obywatel Nepalu miał przyjść na świat dopiero za 35 lat, w 2059 roku!
Sytuacja miała miejsce wczoraj (14.05) tuż przed godziną 23 w Starym Pilczynie (gm. Łaskarzew). Podczas kontroli skody, policjanci nabrali podejrzeń co do autentyczności dokumentu przedstawionego przez kierowcę. Futurystyczna data urodzenia była tylko pierwszym z wielu sygnałów alarmowych. Funkcjonariusze zwrócili również uwagę na nieprawidłowości w grafice, brak zabezpieczeń i znaków wodnych. Sam blankiet był nierówno przycięty i zalaminowany, brakowało na nim także informacji o organie wydającym oraz podpisu posiadacza. Wszystkie te szczegóły wskazywały na to, że dokument jest fałszywy.
Policjanci nie dali się zwieść podróżnikowi w czasie i zatrzymali podrobione prawo jazdy. Pojazd przekazano uprawnionej osobie, a wobec 21-latka wszczęto postępowanie. Za posługiwanie się podrobionym dokumentem grozi mu teraz kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Ta niecodzienne wydarzenie to nie tylko ciekawostka z policyjnych raportów, ale także ważne przypomnienie o konsekwencjach posługiwania się fałszywymi dokumentami. Niezależnie od tego, czy data urodzenia wskazuje na podróż w czasie, czy nie, fałszerstwo pozostaje przestępstwem ściganym przez prawo.
Przypadek obywatela Nepalu pokazuje też, jak czujni i skrupulatni potrafią być policjanci podczas rutynowych kontroli. Nawet najmniejsze niespójności czy nieprawidłowości nie umkną ich uwadze. To ważne, bo za każdym fałszywym dokumentem może kryć się poważniejsze przestępstwo lub zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach.
Pozostaje mieć nadzieję, że ta historia będzie przestrogą dla wszystkich, którzy rozważają posłużenie się podrobionymi dokumentami. Niezależnie od tego, czy chcesz podróżować w czasie, czy po prostu uniknąć konsekwencji, fałszerstwo nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Prędzej czy później prawda wyjdzie na jaw, a konsekwencje mogą być dotkliwe.
Tymczasem, 21-latek z Nepalu zamiast do 2059 roku, będzie musiał przenieść się do sali sądowej. Tam, zamiast futurystycznych technologii, czeka go konfrontacja z bardzo współczesnymi paragrafami kodeksu karnego. Bo nawet w świecie, gdzie podróże w czasie są możliwe, prawo pozostaje nieubłagane.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.