Podwyżki, in-vitro, świadczenia, prawa kobiet. Te ustawy będą najpierw! Są przecieki z umowy koalicyjnej
Dziennikarze „Gazety Wyborczej” dotarli do polityków opozycji, którzy uchylili rąbka tajemnicy i zdradzili, jak będzie wyglądać umowa koalicyjna pomiędzy Koalicją Obywatelską, Trzecią Drogą i Lewicą. Zwyciężyła opcja „minimum”.
Opcje były dwie. Albo umowa opisująca skrótowo wspólne założenia albo umowa szczegółowa, czego domagali się politycy Polski 2050. W końcu wygrała opcja minimum, bo nie ma czasu na rozmowy i trzeba najpierw utworzyć rząd. Są więc kwestie, co do których wszystkie partie się zgadzają i to właśnie te wpisano do umowy koalicyjnej. Są kwestie sporne i te będą dalej omawiane.
Skrót umowy koalicyjnej
- Gwarancja podwyżek w sektorze publicznym: proponowane zwiększenie wynagrodzeń o 30 proc. dla nauczycieli i możliwe 20-30 proc. podwyżki dla wszystkich pracowników budżetówki,
- Wprowadzenie budżetowego finansowania programu in vitro, które zostało zlikwidowane przez PiS,
- Utrzymanie pakietu programów socjalnych, w tym świadczenia 800 plus,
- Brak w umowie postulatu liberalizacji aborcji, pomimo nacisków ze strony Lewicy; Polska 2050 i PSL sprzeciwiają się całkowitej liberalizacji prawa aborcyjnego, chcą powrotu do konsensusu aborcyjnego. Odłożono prace nad nową ustawą aborcyjną do 2024 roku, z jednoczesnym zapewnieniem, że prawa kobiet pozostaną priorytetem.
- Planowane jest wprowadzenie rozporządzeń ministra zdrowia mających na celu poprawę standardów opieki okołoporodowej, jak zapewnienie badań i znieczulenia podczas porodu i postępowania w przypadku zagrożonej ciąży,
- Dyskusja nad podniesieniem kwoty wolnej od podatku do 60 tys. zł, przy jednoczesnym założeniu uproszczenia systemu podatkowego i zajęciu się reformami wprowadzonymi przez „Polski Ład”.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl