Pokojowa Nagroda Nobla 2021. Jest kandydatura z Polski!

Wśród nominowanych do Pokojowej Nagrody Nobla w 2021 roku jest Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”. Na liście jest również między innymi rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, aktywistka Greta Thunberg czy Światowa Organizacja Zdrowia. 

Fot. Pixabay

Nagroda Nobla to niezwykle ważne wyróżnienie, które przyznawane jest za szczególne osiągnięcia. W przypadku Pokojowej Nagrody Nobla kandydaci muszą wykazać zasługi dla społeczeństw i ludzkości. W tym roku na liście kandydatów do tej nagrody znalazło się Stowarzyszenie Sędziów Polskich „Iustitia”.

Informację o polskiej kandydaturze przekazało samo stowarzyszenie. Prawo zgłaszania kandydatur mają natomiast członkowie parlamentów narodowych oraz rządów oraz nobliści z lat ubiegłych. Nominację Stowarzyszenia Sędziów Polskich zgłosiła norweska posłanka Jette F. Christensen.

„To nominacja za walkę o demokratyczną Europę opierającą się na zasadach. Kiedy prawa człowieka, praworządność i wolność wypowiedzi są zagrożone, zagrożony jest wspólny dla nas pokój”

-napisało stowarzyszenie w mediach społecznościowych, cytując list od posłanki.

Oprócz Polaków w gronie kandydatów znaleźli się między innymi rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny, aktywistka Greta Thunberg oraz Światowa Organizacja Zdrowia z programem COVAX, który ma zapewnić sprawiedliwy dostęp do szczepionek na koronawirusa czy białoruskie opozycjonistki – Swiatłana Cichanouska, Maryja Kalesnikawa i Weranika Capkała. Co ciekawe, na liście jest tez były już prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump. Nominowany jest m.in. za to, że jest pierwszym w ciągu ostatnich 30 lat prezydentem Stanów Zjednoczonych, w czasie kadencji którego USA nie rozpoczęło żadnej wojny.

Pokojowa Nagroda Nobla wynosząca 1,25 miliona dolarów zostanie wręczona 10 grudnia 2021 roku w rocznicę śmierci Alfreda Nobla.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c