Polacy rzucili się na obligacje. Skarb Państwa powiększył się o 5,5 miliarda zł!

Ministerstwo Finansów ogłosiło, że od maja oferta obligacji oszczędnościowych ulegnie pogorszeniu. Komunikat ten spowodował, że Polacy masowo rzucili się na zakup obligacji.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Najpopularniejszą opcją były papiery o umiarkowanej inflacji, o stałej stopie zwrotu oraz z opcją krótkoterminowego wykupu. W kwietniu na zakup obligacji wydano niemal 5,5 miliarda złotych, co dało wyniku dwa razy wyższy od rekordu odnotowanego w styczniu.

W pierwszym kwartale bieżącego roku, który zapisał się pod kątem wysokiej inflacji i niskiego oprocentowania oszczędnościowych produktów bankowych, sprzedaż papierów Skarbu Państwa była bardzo wysoka i przekroczyła próg dwóch miliardów złotych w skali miesiąca.

Najpopularniejsze okazały się obligacje na okres 4 lat oraz 10. Te drugie przyniosły sprzedaż papierów o łącznej wartości ponad 626 milionów złotych. Z kolei na obligacje rodzinne wydano prawie 50 milionów złotych. Środki te przeznaczono na realizację programu 500+.

Jakie kanały dominują w wyborach związanych z zakupem obligacji? Najpopularniejszy okazuje się Punkt Sprzedaży Obligacji prowadzony przez PKO BP w oddziałach i placówkach. Stopniowo wzrasta popularność ich zakupu w Internecie. W marcu udział obligacji zakładanych tą drogą przekroczył 40 procent.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c