Polak nominowany do Oscara!

Dariusz Wolski został nominowany do Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia za film „Nowiny ze świata”. To pierwsza nominacja w karierze polskiego operatora, który w Hollywood pracuje już od ponad 40 lat. 

Fot. Warszawa w Pigułce

Wielkimi krokami zbliżają się światowej sławy nagrody filmowe przyznawane przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej, Oscary. W tym roku laureatów poznamy 24 kwietnia. Statuetki zostaną wręczone po raz 93, a wśród nominowanych jest Polak!

Dariusz Wolski został nominowany do Oscara w kategorii najlepsze zdjęcia za film w reżyserii Paula Greengrassa „Nowiny ze świata”. Jest to ekranizacja książki Paulette Jiles, opowiadająca o mężczyźnie wędrującym od miasta do miasta, który dzieli się z ludźmi nowinami wojny secesyjnej. Pomaga też doprowadzić małą dziewczynkę do jej rodziny, podróżując przez niebezpieczny Teksas.

Obok niego nominowani są także Joshua James Richards za film „Nomadland”, Erik Messerschmidt za „Mank”, Phedon Papamichael za „Proces Siódemki z Chicago”, a także Sean Bobbitt za film”Judas And The Black Messiah”. To wielkie wyróżnienie dla Polaka, który już od ponad 40 lat pracuje w Hollywood.

Dariusz Wolski ukończył Łódzką Szkołę Filmową i już w 1979 roku wyruszył na podbój Nowego Jorku. Pracował początkowo przy niskobudżetowych i dokumentalnych. Następnie przeniósł się do Los Angeles, gdzie pomagał przy produkcji teledysków. Ma na swoim koncie ponad setkę teledysków, współpracował między innymi z Aerosmith, Eltonem Johnem czy Neilem Youngiem. Był autorem zdjęć między innymi do „Piratów z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”, „Alicji w Krainie Czarów”, „Prometeusza” czy „Marsjanina”.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c