Policja ostrzega przed nowym rodzajem oszustwa. „Na pracownika platformy wiertniczej”

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Gorlicach ostrzegają przed oszustami działającymi za pośrednictwem portali społecznościowych i stosują modyfikację metody „na amerykańskiego żołnierza”.

Fot. Warszawa w Pigułce

Tym razem oszustwo przybrało postać „na pracownika platformy wiertniczej”. Oszust korespondował i zaprzyjaźnił się z 50-latką z powiatu gorlickiego zdobywając jej zaufanie, tylko po to by wyłudzić pieniądze.

W ostatnim czasie 50-letnia mieszkanka powiatu gorlickiego straciła ponad 9 tysięcy złotych oszukana przez internetowego znajomego. Sprawca nawiązał kontakt z kobietą za pośrednictwem jednego z popularnych komunikatorów internetowych. Podawał się za pracownika platformy wiertniczej na Morzu Bałtyckim. Korespondując z kobietą opowiadał o sobie, że jest samotnym wdowcem, że pracuje na bałtyckiej platformie wydobywczej, a także przesyłał swoje fotografie wykazując coraz większe zainteresowanie nowo poznaną osobą. Po dłuższej znajomości i pogłębieniu wzajemnych relacji, przekonał kobietę, że chce zerwać kontrakt z pracodawcą, by móc jak najszybciej przyjechać do Polski i ją poznać.  By to zorganizować  oszust w formie pożyczki pieniężnej wyłudził od pokrzywdzonej kwotę 1200 USD, po czym za jakiś czas ponownie zwrócił się z prośbą o pokrycie kosztów biletu lotniczego do Polski. Jak się okazało kolejna wpłata na jego konto nie była wystarczająca aby mógł przylecieć do kraju, w związku z czym poprosił o kolejne środki finansowe. Dopłata w walucie euro spowodowała, że pokrzywdzona poniosła łącznie ponad 9000 złotych strat. Pomimo zapewnień ze strony „naciągacza” zarówno co do umówionego spotkania, jak i zwrotu pieniędzy, do tego nie doszło. Kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa w momencie kiedy mężczyzna  przekazał , że uległ wypadkowi i próbował od niej wyłudzić kolejną sumę pieniędzy na pokrycie kosztów operacji.

Gorlicka komenda prowadzi w tej sprawie dochodzenie. Tymczasem apelujemy o czujność i nie przekazywanie pieniędzy na konta osób, których nie znamy, których tożsamość nie została zweryfikowana, a intencje są trudne do potwierdzenia. Tacy matrymonialni oszuści często działają  zza granicy, a kontaktując się z pokrzywdzonymi kobietami korzystają z internetowych programów tłumaczących. Najczęściej zapewniają swoje ofiary, że będą w posiadaniu dużych środków pieniężnych, z których część przeznaczą na zwrot pożyczki.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c