Policja w całym kraju uczula: nie daj się tak oszukać!

Przestępcy wykorzystują różne techniki manipulacji w mediach społecznościowych, aby wyłudzić od swoich ofiar pieniądze. Tym razem na szczęście czujna pracownica banku udaremniła próbę oszustwa i uchroniła 53-letnią płocczankę przed znanym już dobrze oszustwem metodą „na amerykańskiego żołnierza”.

Fot. Pixabay

Wczoraj jedna z mieszkanek Płocka zgłosiła policjantom próbę oszustwa „na amerykańskiego żołnierza”. Z przeprowadzonej przez funkcjonariuszy rozmowy wynikało, że kobieta od jakiegoś czasu korespondowała z mężczyzną, który podawał się za amerykańskiego żołnierza, przebywającego na misji w Syrii.

Przez kilka tygodni para pisała do siebie za pomocą jednego z popularnych komunikatorów społecznościowych. Żołnierz przesłał kobiecie swoje zdjęcia, opowiadał o sobie, interesował się też życiem osobistym 53-latki. Mężczyzna wzbudził duże zaufanie płocczanki. W momencie, kiedy ich relacja stała się bardziej zażyła zaproponował, że bardzo zależy mu na tym, aby poznać ją osobiście. Pojawiła się też wkrótce propozycja i możliwość przyjazdu do Polski. Niestety, przeszkodą w spotkaniu z poznaną Polką okazały się zamrożone na czas misji pobory żołnierza. Zaproponował więc kobiecie, aby ta przelała kwotę 10 tys. dolarów na jego konto, celem uiszczenia opłaty za przelot na 6-miesięczny urlop w Polsce. Pieniądze oszust obiecywał zwrócić po zakończeniu działań jego oddziału w Syrii. Płocczanka nie dysponowała taką kwotą, dlatego zaoferowała mężczyźnie 1,5 tys. dolarów, które wspólnie z rodziną i znajomymi jest w stanie uzbierać na jego przylot do naszego kraju. Kobieta zwierzyła się koleżance i opowiedziała historię o „amerykańskim żołnierzu”. Udała się również do banku, celem zaciągnięcia kredytu i tylko czujność pracownicy banku oraz obawy koleżanki kobiety skłoniły mieszkankę Płocka do zgłoszenia sprawy na policję.

Płoccy funkcjonariusze przestrzegają przed przekazywaniem pieniędzy na konta osób, których nie znamy. Pamiętajmy, że oszuści często bazują na naszych uczuciach, wyznają miłość, opowiadają o swoim życiu i wykazują duże zainteresowanie nowo poznaną osobą. Nasze podejrzenia powinny w szczególności wzbudzić osoby, które oczekują od nas przekazania pieniędzy lub kosztownych przedmiotów. Tylko nasza ostrożność i czujność są w stanie uchronić nas przed kolejnym oszustwem!

Autor: asp. Krystyna Kowalska


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c