Policjanci ustalili podejrzaną o zdewastowanie pomnika. To 76-letnia mieszkanka stolicy
Zaskakujące ustalenia policji. Funkcjonariusze odnaleźli osobę podejrzewaną o zdewastowanie pomnika upamiętniającego Rzeź Woli. To 76-letnia mieszkanka dzielnicy Wola.
„Policjanci z Woli dzięki zaangażowaniu wielu funkcjonariuszy i zakrojonym na szeroką skalę czynnościom operacyjno-rozpoznawczym zatrzymali osobę podejrzewaną o wczorajsze przestępstwo dotyczące znieważenia pomnika. To 76-letnia mieszkanka tej dzielnicy. Czynności w toku” – pisze policja. Na razie nie wiadomo, czy podejrzana przyznała się do winy, a jeżeli tak, to jaki motyw ją kierował.
Tablica została wyczyszczona i położono przy niej świeże kwiaty.
Po skandalicznym akcie wandalizmu tablica Tchorka upamiętniająca rozstrzelanie przez Niemców 5 sierpnia 1944 roku ok. 7 tysięcy osób na terenie dawnej fabryki „Ursus” została wyczyszczona.
Jutro zwrócimy się do Stołecznego Konserwatora Zabytków o wydanie opinii czy niezbędne… pic.twitter.com/vLeqjfeVyi
— Krzysztof Strzałkowski (@KStrzalkowski) August 6, 2024
Zdewastowana tablica jest jedną ze 160 w Warszawie. Tablice Tchorka to seria pamiątkowych tablic, które upamiętniają miejsca walk i egzekucji w Warszawie podczas II wojny światowej. Zostały zaprojektowane przez polskiego rzeźbiarza Karola Tchorka w latach 40. i 50. XX wieku. Tablice te, znane również jako „tablice Pamięci Narodowej”, są rozsiane po całym mieście, przypominając o tragicznym okresie okupacji niemieckiej i heroizmie warszawiaków.
Każda tablica Tchorka jest wykonana z szarego piaskowca i ma prostokątny kształt. Na większości z nich widnieje napis w języku polskim: „Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za wolność ojczyzny”. Na tablicach podany jest również dokładny adres, data oraz liczba ofiar. W górnej części tablicy znajduje się płaskorzeźba przedstawiająca krzyż maltański, otoczony wieńcem z liści dębu i laurowych, symbolizujących męstwo i zwycięstwo.
@warszawawpigulce♬ dźwięk oryginalny – WarszawawPigulce
Tablice Tchorka są ważnym elementem warszawskiego krajobrazu i miejscami pamięci, które przyciągają uwagę zarówno mieszkańców, jak i turystów. Upamiętniają one różne wydarzenia związane z ruchem oporu, Powstaniem Warszawskim, a także masowe egzekucje ludności cywilnej przez niemieckie siły okupacyjne. Dzięki nim, kolejne pokolenia mogą lepiej zrozumieć historię miasta i oddać hołd tym, którzy walczyli i ginęli za jego wolność.
Obecnie w Warszawie znajduje się ponad 160 tablic Tchorka. Są one systematycznie odnawiane i konserwowane przez władze miasta oraz różne organizacje społeczne, aby zachować pamięć o ofiarach i bohaterach wojny. Każda z tych tablic stanowi nie tylko pomnik historyczny, ale także symbol siły i determinacji mieszkańców Warszawy w walce o wolność i niepodległość.
Redaktor naczelny portalu. Absolwent Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.