Polska kupiła 20 mln szczepionek AstraZeneca. 4 mln odsprzeda!

Jak przekazał wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski, Polska kupiła 20 milionów dawek szczepionki koncernu AstraZeneca. Z tego 15 milionów przedstawiono w zestawieniu w Narodowym Programie Szczepień, natomiast 4 miliony zostaną odsprzedane państwom Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Wschodnich. 

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski przekazał, że Polska zakupiła od firmy AstraZeneca 20 milionów dawek szczepionki przeciwko COVID-19. Jak dodał, z tego 16 milionów przedstawiono w zestawieniu w Narodowym Programie Szczepień. Co z pozostałymi 4 milionami?

Okazuje się, że szczepionki mają być odsprzedane krajom spoza UE. Minister Miłkowski wskazał, że dla krajów Partnerstwa Wschodniego i Bałkanów Zachodnich, np. Ukraina, Albania czy Gruzja, taka pomoc będzie dużym wsparciem podczas pandemii koronawirusa. Nie wiadomo kiedy to się dokładnie stanie, ale prawdopodobnie w ciągu najbliższych miesięcy.

„Były oczekiwania, że dojdzie do tego w kwietniu. Decyzję będziemy podejmowali po otrzymaniu harmonogramu dostaw na II kwartał od wszystkich firm, w tym również od firmy Johnson & Johnson i CureVac. Będziemy to robić wtedy, gdy będzie tyle szczepionek, że wąskim gardłem okaże się liczba punków szczepień, czyli będziemy mieli tych dawek więcej niż wynoszą możliwości zaszczepienia ludzi w Polsce. Wtedy właśnie powinniśmy to sprzedać.”

-wytłumaczył wiceminister. Dodał, że AstraZeneca zadeklarowała, że wszystkie dawki powinny zostać dostarczone do Polski jeszcze w I półroczu.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c