Pomnik Lotników RAF na Woli. Warszawa Pamięta

IMAG2772

W wielu miejscach w Warszawie można znaleźć tablice informujące o miejscach szczególnych, uświęconych krwią walczących o wolność Powstańców. Jednak do najbardziej tragicznych wydarzeń dochodziło na Woli, gdzie faszyści przeprowadzali mordy na niespotykaną wcześniej skalę. Nie oszczędzano nikogo. Kobiety, dzieci, starcy, księża, zdrowi czy chorzy – wszyscy padali ofiarą zbrodniczego okupanta. W tych trudnych czasach kilku żołnierzy z zagranicy zdecydowało się jednak na pomoc. Jednymi z nich byli piloci RAF-u, którzy jako ochotnicy zgłosili się na na misję zrzutu zaopatrzenia dla walczącej Warszawy. Robert S. Darling, Peter M. Roots, Ronald R.E. Hartog i Thomas Law lecący Halifaxem MkII JN926  zostali zestrzeleni przez niemiecką obronę przeciwlotniczą. W 52 rocznicę tego wydarzenia, a więc w  1996 roku wdzięczni mieszkańcy Woli postawili pomnik dzielnym lotnikom.

 

[gallery_bank type=”images” format=”thumbnail” title=”false” desc=”false” responsive=”true” special_effect=”” animation_effect=”” album_title=”false” album_id=”13″]

 

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.