Ponad 100 zniszczonych tablic upamiętniających miejsca walki. Konserwator zawiadamia policję!

Tablice pamiątkowe Tchorka w Warszawie na stałe wpisały się w krajobraz stolicy. Kamienne tablice o wspólnym wzorze, stworzone na podstawie projektu Karola Tchorka z 1949 roku, upamiętniające znajdujące się w Warszawie miejsca walk i męczeństwa z czasów II wojny światowej. Tablice były stawiane w różnych punktach Warszawy począwszy od lat 50. XX wieku. Wiele z nich uległo jednak zniszczeniu w trakcie wyburzeń domów oraz modernizacji i rozbudowy miejskiej sieci komunikacyjnej. W 2013 roku w granicach administracyjnych Warszawy znajdowało się ponad 160 tablic Tchorka. Stanowią one jeden z charakterystycznych elementów pejzażu stolicy. Wczoraj pisaliśmy o tym, że pod pretekstem walki z kłamstwem historycznym tablice z piaskowca zostały zniszczone.

„Zniszczonych tablic jest grubo ponad setka. Czyli zdecydowana większość ze 165 zachowanych. Plakietki z pianki przyklejane były na wyjątkowo mocny klej, który zostawia trwałe ślady na zabytkowym piaskowcu. Niektóre już mieszkańcy sami zdjęli, inne cały czas wiszą.

Obawiam się, że w każdym przypadku będzie konieczna gruntowna konserwacja całej tablicy, lub dużej jej części. To koszty niebagatelne.
Dziś skierowaliśmy zgłoszenie na policję ze wskazaniem nie tylko na uszkodzenie mienia, ale też znieważenie miejsc pamięci. Zobaczymy, jakie dalsze kroki podejmą organy ścigania.
Zatrudniony przez m.st. Warszawa ekspert przygotuje program prac konserwatorskich i kosztorys koniecznych robót. Należnością będziemy chcieli obciążyć sprawców.” – pisze Stołeczny Konserwator Zabytków Michał Krasucki, dalej wskazując na sprawców.

Kto jest takim wandalem? Pod pretekstem walki z „kłamstwem historycznym” plakietki wieszali członkowie warszawskiego Klubu „Gazety Polskiej”. O czym zresztą sami chętnie mówili.

Najbardziej mnie w tym wszystkim smuci fakt, że debata historyczna w ich wydaniu przyjęła tak ordynarną formę i zamiast łączyć w dyskusji tylko jeszcze bardziej dzieli. Brawo! Mając nieograniczony dostęp do mediów, do prasy, publikacji w sieci wybrali taką niszczycielską formę, której ofiarą padły zabytkowe, zaprojektowane w 1948 r. przez Karola Tchorka tablice.” – podsumowuje konserwator.
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: [email protected]