Popularny lek zmniejsza ryzyko zgonu na koronawirusa? Szczególnie pomocny u jednej płci!

Zespół badaczy zauważył, że przyjmowanie popularnego leku stosowanego w cukrzycy wspomaga walkę z koronawirusem. Jednak jak wynika z analiz, tylko u jednej płci się to sprawdza. Kobiety spożywające lek przed zakażeniem COVID-19 dużo lżej przechodzą zakażenie.  

Fot. NIAID, CC BY 2.0 / Wikipedia

Cały świat szuka sposobów na walkę z wirusem SARS-CoV-2. Jest to szczególnie trudne, ponieważ jest to stosunkowo nowy wirus i wciąż nie odkryto go w całości. Wkrótce pojawić się mają szczepionki, które mają być przełomowym momentem w ograniczeniu zakażeń. Naukowcy co jakiś czas odkrywają też leki, które do tej pory były pomocne w innych chorobach, a są równie skuteczne przy leczeniu lub ochronie przed COVID-19.

Teraz naukowcy z University of Minnesota Medical School sprawdzili jak działa metformina, czyli lek stosowany w leczeniu cukrzycy na wirusa SARS-CoV-2. Okazuje się, że może być ona zapobiec zgonom z powodu koronawirusa, szczególnie u jednej płci. Badacze przeprowadzili analizę na podstawie stanu zdrowia prawie 6 tysięcy dorosłych z cukrzycą, które były zakażone COVID-19. Zaobserwowano, że kobiety, które przyjmowały w ciągu 90 dni przed hospitalizacją metforminę były mniej narażone na ryzyko zgonów aż o 24%. Zależności tej jednak nie potwierdzono u mężczyzn.

Eksperci apelują, że osoby zmagające się z cukrzycą typu 2, ale i z otyłością są znacznie bardziej narażone na cięższy przebieg choroby i konieczność leczenia w szpitalu. Wszystko ze względu na to, że u takich osób występuje przewlekły stan zapalny w organizmie, a to sprzyja rozwijaniu się COVID-19.


Uwaga! Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiując treści i grafikę z naszej strony akceptujesz warunki umowy licencyjnej.

Copyright © 2016-2019 warszawawpigulce.pl  ∗  Polityka prywatności  ∗  Powered by BLUEICE Warszawę w Pigułce obsługuje Biuro Rachunkowe MP-Consulting i Partnerzy s.c.
c